• Menu
  • Menu

Gouffre de l’Oeil Doux – smaragdová propast

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Gouffre de l’Oeil Doux – smaragdová propast

Massif  de la Clape – přírodní park Narbonne

Dnes jedeme na výlet na kolech. Vyrážíme z malého městečka  Narbonne plage v departmentu Aude. Svačinu i pití máme s sebou. Míjíme Saint-Pierre-La-Mer a pokračujeme kolem pláží a kempů dále až k malé farmě s poníky /PONEY CLUB DE L’OUSTALET, Fleury/.

Gouffre de l’Oeil Doux

Tady zaparkujeme kola a pak už pokračujeme pěšky  do rezervace  a k cíli naší cesty – k propasti sladkého oka –  Gouffre de l’Oeil Doux. Jdeme kolem vinic, kde zraje víno, pokračujeme až k vstupu do zalesněného prostoru.  Máme štěstí nikde nikdo a tak nadechujeme vůní tymiánu a bylinek a ticho jen protíná zpěv přítomného ptactva.

Gouffre de l’Oeil Doux

Gouffre de l’Oeil Doux

Jdeme po cestičce, která se místy trochu ztrácí v křovinách. Za chvíli spatříme smaragdově zelené jezero pod hradbou vápencových skal. Neuvěřitelné.

Gouffre de l’Oeil Doux

Jezero má dno hluboké více jak dvanáct metrů. Je tu jen malý zlom, který teče do moře. Mořská voda prosakuje tímto zlomem. Gouffre de l’Oeil Doux byl poprvé chráněn v roce 1949, okolí bylo přidáno v roce 1978 o velikosti 88,36 hektarů, dříve než většina v následujících  letech.

Vápencové stěny tohoto cenote měří více než 40 metrů na délku. Slanost vody i její hladina se liší podle moře a dešťů.

Gouffre de l’Oeil Doux

„Gouffre de l´Oeil Doux“  –  doslovný  překlad  by to znamenal „propast sladkého oka“, ale ve skutečnosti název pochází z okcitánského „Uèlh Dotz“. Termín oko je zde použit ve smyslu otvoru, dotz znamená něco jako zdroj nebo kanál, společně se otevírá ke zdroji. Kruhový otvor o průměru asi 64 metrů je geologická struktura typická pro kras nazývaná cenote nebo propad. Poskytuje jasný výhled na hladinu podzemní vody, která se může výrazně lišit ve výšce v Oeil Doux, také proto, že je spojena s mořem. Jde tedy o brakickou vodu.

Gouffre de l’Oeil Doux

V Evropě nenajdete žádnou takovou geologickáou kuriozitu  jako je l´Oeil Doux. Impozantní Gouffre, v srdci regionálního přírodního parku Narbonne ve Středozemním moři. Tato lokalita je chráněná od roku 1949, lze se k ní dostat pouze pěšky. Je tu přísný zákaz koupání!

Gouffre de l’Oeil Doux
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *