• Menu
  • Menu

Salin de Gruissan – růžové jezero

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Salin de Gruissan – růžové jezero

Růžové jezero na jihu Francie

Návštěvu  „růžového jezera“  jsme spojily nejen s prohlídkou a nákupem soli a výrobků z této oblasti v obchodě Salin de Gruissan, s prohlídkou muzea soli, ale  také s příjemným  posezením v unikátní restauraci na břehu Salin de Gruissan. K jezeru to mámě slabou půlhodinku autem. Mám to štěstí, že má kamarádka má dům v oblasti Narbonne plage (letovisko na jižním pobřeží Francie v departementu Aude)  a já jsem u ní na návštěvě.

obchod a muzeum Salin de Gruissan

 Salin de Gruissan,  nazývané „růžové jezero“,  je jednou z nejpozoruhodnějších přírodních oblastí území v Okcitánii.  Růžovou barvu jezera  má na svědomí mikrořasa: Dunaliella salina, která odolává vysoké koncentraci soli. Stejné řasy krmí malé korýše a ty jsou  potravou  pro plameňáky. Růžová barva soli je v létě mnohem výraznější.

Salin de Gruissan

Sůl

Od starověku je těžba soli jedním z nejviditelnějších přírodních zdrojů v regionálním národním parku Narbonne. Bylo to 100 let před Ježíšem Kristem, kdy se v Gruissanu, vesnici, která se ukázala jako příznivá pro těžbu soli. Salin de Gruissan  byl otevřen v roce 1910. Dodnes se zde sůl  těží . V srdci panenské přírody krystalizuje sůl Gruissan působením přirozeného odpařování slané vody. Sklizená s blížícím se podzimní rovnodenností, sůl dosahuje své plné minerální zralosti: hořčík, vápník a další stopové prvky. Objevte historii Salins de Gruissan návštěvou bezplatného muzea v obchodě.

Salin de Gruissan

Muzeum kultury soli

Ekomuzeum Salin de Gruissa navazuje  na obchod a je volně přístupné, Dozvíte se tady více o sklizni soli. Nabízí expozici starého nářadí používaného dělníky soli, informace o historii a metodách pěstování soli a také o fauně a flóře specifické pro slaný ostrov Svatý Martin. S pomocí vysvětlujícího videa a informativních panelů zjistíte, jak funguje fyziologický roztok.

obchod a muzeum Salin de Gruissan

Bar a restaurace La Cambuse du Saunier

Originální restaurace  poblíž Salin de Gruissan  nabízí místní speciality. Přímo z restaurace je možné pozorovat jezero. V sezoně je nutné si místo dopředu rezervovat.

obchod a muzeum Salin de Gruissan

Nákupem  čerstvých ústřic přímo od výrobce / kousek u jezera/  a nákupem výrobků od místních, podpoříte prodejce a obchodníky přímo v regionu.

Festival soli

Každoročně,  první červencový pátek, se koná festival soli v Salin de Gruissan. Solníci rozdávají malé sáčky soli jako talisman pro štěstí. Restaurace nabízí pro tuto příležitost speciální menu podávané za zvuku orchestru.

Salin de Gruissan

Přírodní  park

Salin de Gruissan se nachází v srdci regionálního přírodního parku Narbonnaise. Mezi mořem a horami se solné jezero rozkládá na několika hektarech mezi masivem Clape a Středozemním mořem. Fauna a flóra jsou na půli cesty mezi těmito dvěma krajinami. Je možné vidět konkrétní druhy ptáků ((teráka, sluka lesní ..) a také růžové plameňáky vyhřívající se v rozlehlých slaných vodách. Solné jezero Gruissan  se svým úchvatným panoramatem, odhaluje chráněné prostředí, útočiště, kde se usadilo mnoho druhů rostlin (saladelle, linoniastrum atd.).

Salin de Gruissan

 

Město Gruissan se nachází jen pár kilometrů od Narbonne v regionu Languedoc Roussillon v Occitanie.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *