• Menu
  • Menu

Město Schlitz

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Město Schlitz

Na návštěvě u hraběnky

Je pozdní odpoledne. Za sebou máme celodenní výlet po zahradách v Chebu a v německém Schwerinu. Jsme dost vyřízení z neskutečného vedra a dusna. Bleskový nápad, jet ještě na noc do města Schlitz, kupodivu celá rodina z výskotem přijímá. Nejsme vybavení na vícedenní výlet, ale přesto jedeme. Naše rodina má šlechtické předky, kořeny vedou do Německa a USA, to jenom na vysvětlenou dalšího příběhu. Kujeme plány v autě, jak přijedeme do města SCHLITZ , jak v hotelu odevzdáme naše pasy a jak si všichni sednou na zadek až ta naše jména Schlitz uvidí. Nedaleko města Schlitz nás přepadne opravdu silná bouřka a tak zastavujeme u prvního guest housu při cestě. Jdeme se ubytovat, první zklamání je, že přepečliví Němci od nás pasy nechtějí. Je už hodně pozdě a tak už nemají ani nic k jídlu. Za burácení hromů usínáme. Ranní snídaně je skvostná. Jsme dobře naladěni a těšíme se do „ našeho“ městečka a hradu.

město Schlitz
město Schlitz

Město Schlitz

Malé sympatické městečko Schlitz. Jako první jdeme do muzea, dopoledne je však zavřeno. Jdeme si prohlédnout historickou část  města včetně vyhlídky na město a okolí. Kolem poledního usedáme k hotelu vedle muzea. Vybíráme jídlo, je vedro a kolem nás se začíná vznášet nervozita. Německy neumíme a tak přemýšlíme, jak se vlastně zeptáme v muzeu na všechny informace, které nás zajímají. Jako blesk z čistého nebe na nás promluví servírka zvonivou slovenštinou. Je šťastná, že po 2.letech, kdy zde žije, vidí první Čechy.Říkáme jí, že se jmenujeme Schlitzovi, nevěří svým uším. Jde pro majitelku hotelu a postupně si nás chodí prohlížet celý personál. Vypadáme opravdu vznešeně! Naše oblečení po včerejším dnu nevypadá zrovna vábně a tak vše zachraňujeme milými úsměvy. Víme, že zde bydlí hraběnka z rodu Schlitzů, ale nevíme ani, kde ani jestli je to ta správná větev našeho rodu. Paní majitelka po hodině přivádí starou paní, která se osobně zná s hraběnkou. Díky slovenské překladatelce se  navíc dozvídáme spousty dalších zajímavostí.

město Schlitz
město Schlitz

Setkání rodů Schlitzů 

Týden před naší návštěvou se zde konalo setkání rodu Schlitzů z celé Evropy i ze světa. Zase jsme to propásli! Nakonec nám dá adresu paní hraběnky a říká ať ji určitě navštívíme. Bydlí asi deset kilometrů odsud. Vyrážíme, v autě začínáme být bezradní. Nejsme ani oblečení ani ohlášení. Chceme to vzdát. Děti rozhodují, že návštěvu riskneme.

Na návštěvě u hraběnky

Byl vybrán táta Schlitz a Ajka, která  dobře ovládá anglický a francouzský jazyk. Zastavujeme u lesní cesty, vlhčenými ubrousky se snažíme dát tatínka a Andreu do přijatelného stavu. Moc se nám to nedaří, kufry z róbou jsme zapomněli! Jako úžasný parfém použijeme Niveu. Přijíždíme k domu paní hraběnky. Já , Terka a Sárka dobrovolně zůstáváme v autě. To pro případ, aby nás neletělo od dveří rovnou pět, ale jenom dva. Ubíhá půl, pak hodina a my se paříme schované v autě. Závidíme tátovi a Ajce, jak si užívají u hrabat. Proklínáme je, že nás tady nechali.

komtesy a hraběnka ze Schlitzů
hraběnka a komtesy  Schlitzovy

Konečně přicházejí, přijetí u paní hraběnky a pana hraběte proběhlo v přátelském rozhovoru. Táta s Ajkou byli pozvání do salonu na kávu. Konverzace byla na úrovni a probíhala v příjemné atmosféře. Hrabata ze Schlitzů viděli, že je nechceme oškubat o jejich majetky, vyměnili si s námi vizitky, darovali nám vypracovaný rodokmen a mile se s námi rozloučili.

Muzeum Schlitz

Navštěvujeme ještě muzeum, kde se to hemží samými vznešenými lidmi nesoucí naše jméno, nakupujeme skleničky, půllitry na pivo, reklamní předměty se jménem Schlitz. Plni dojmů odjíždíme do naší republiky. Po důkladném prozkoumání rodokmenu jsme vzájemně provázaní, ale musíme hledat ještě dále ! Při slavnostních příležitostech a o vánocích pijeme ze sklenic Schlitz a s láskou a úsměvem vzpomínáme na naše setkání s hraběnkou .

muzeum Schlitz
muzeum Schlitz

Město Schlitz

Malé městečko se nachází v centrální části Hesensko. Město má asi 10 000 obyvatel.  Můžete zde navštívit hrad a muzeum s pěkným výhledem do okolí.  Město je vzdáleno asi 513 km od Prahy Zajímavosti v okolí:  Erlebnispark (42 km) zámek Marburk (63 km) Aquapark TABBS -Tabarz – 71 km.

město Schlitz
město Schlitz

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *