• Menu
  • Menu

Moustiers Sainte Marie – zlatá hvězda mezi skalisky

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Moustiers Sainte Marie – zlatá hvězda mezi skalisky

Moustiers-Sainte-Marie –  půvabné malé městečko, s románským kostelem a otevřenou zvonicí,  vklíněné mezi dva vápencová  skaliska. Jméno obce je odvozeno od slova monasterium . Od 5. století žili ve zdejších jeskyních mniši. Moustiers-Sainte-Marie bylo založeno roku 433. Městečko je proslulé výrobou fajáns (keramika s bílou glazurou).

Moustiers Sainte Marie

Další neobvyklou a pro všechny lákavou  je do nebe sahající  , na řetězech zavěšená zlatá hvězda.  Mezi skalami   je natažen , z dáli neviditelný řetěz , na kterém visí hvězda. Legenda praví, že účastník křižáckého tažení rytíř Bozon de Blacas Blacas  (který byl uvězněn v Saracény roku 1210, slíbil  že pokud se do své obce vrátí , pověsí hvězdu jako poctu Panně Marii. Jsou i jiné legendy , které evokují příběhy o lásce a rytířství…a tak do dnešních dnů zůstává záhadou, jaký je opravdový původ a význam této hvězdy nad Moustrtiers. Hvězda  za staletí několikrát spadla (nyní je zde zavěšena již jedenáctá – je z roku 1995,  je pokryta ryzím zlatem, její velikost v dnešní době (během doby se trochu měnila velikost od 30-180 cm a původně byla pěticípá) je 1.25 m, váží 150 kg, stříbrný  řetěz je dlouhý 135 m.

hvězda- Moustiers Sainte Marie

Nedaleko pod hvězdou stojí na převisu románská kaple Chapelle Notre-Dame-deBeuavoir . Ze vsi vede ke kapli křížová cesta se 14 zastaveními.

Muzeum Moustiers Fajáns bylo založeno roku 1929 – keramika a výrobky ze zdejších dílen již v 17. a 18. století byla oblíbená a používaná u francouzské aristokracie. K vidění je zde proslulá  ručně malovaná keramika  s cíničitou glazurou , které  se říká „ fajáns“ .

Škoda , že není období , kdy je  možné se kochat a na vlastní oči shlédnout fialové lány levandule. . Ale jako všude v Jižní Francii , najdete v městečku obchůdky s levandulí  a dalšími   roztodivnými výrobky z levandule.

Moustiers Sainte Marie leží na západním okraji kaňonu Verdon.

Moustiers Sainte Marie
klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *