• Menu
  • Menu

Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice

Do Prahy Satalic se dopravujeme vlakem z Masarykova nádraží. Je možné sem dojet i autobusem z Černého Mostu nebo z Letňan. Od železniční zastávky míříme na náměstí, kde začíná Naučná stezka Vinořský park a Satalická bažantnice. Projdeme bažantnicí a po překonání poměrně větrné aleje se ocitáme v Přírodní rezervaci Vinořský park. Cesta je zároveň cyklostezkou, takže je třeba dbát vzájemné ohleduplnosti.

PR Vinořský park

Přírodní rezervace Vinořský park

Vinořský park je přírodní rezervace, kterou tvoří bývalý zámecký park. Areál se rozkládá v několika vlhkých skalnatých roklích údolí Vinořského potoka. Po stranách údolí vystupují různě členité pískovcové skály, místy pod nimi nebo z jejich trhlin vyvěrají vodní prameny. V některých skalách jsou člověkem vytesány skalní reliéfy. K nejznámějším patří skalní masiv „U Kamenného stolu“.

U Kamenného stolu

Celým kaňonem nás provede žlutá turistická značka. Z cesty je možné na mnoha místech uhnout a v případě zájmu navštívit například vodní jeskyni nebo pozůstatky slovanského hradiště.

Projdeme Vinoří a u rybníků Malá a Velká Obůrka se napojujeme na Naučnou stezku Vinoř-Jenštejn.

Velká Obůrka

Naučná stezka Vinoř-Jenštejn

Cesta zcela mění charakter. Vinořský potok je posílen vodami ze dvou rybníků a my sledujeme jeho tok. Pískovcové skály ustoupily a stezka je místy dost úzká a propletená kořeny stromů. Zdatní cyklisté ji v pohodě zdolají, kočárky to mohou mít místy složitější. Přicházíme k Cukrovarskému rybníku.

NS Vinoř-Jenštejn

Až nemalé části obyvatel české kotliny konečně dojde (snad nejpozději v říjnu), že současní nájemníci Strakovy akademie patří na Mírov či na Bory, až skončí již kdoví kolikátý, zaručeně poslední nouzový stav, pak se budeme moci podívat i za hranice okresu bez víza a výjezdní doložky. V našem případě do Jenštejna, kam můžeme pokračovat po nastoupené cestě. V opačném případě je třeba dnešní pouť ukončit na autobusové zastávce ve Vinoři a vrátit se do města. Nebo to risknout.

Jenštejn

Hrad Jenštejn

Naučná stezka se drží i za Cukrovarským rybníkem v blízkosti Vinořského potoka. Dojdeme na silnici, která míjí Domov pro seniory. Odtud už je to jen kousek a jsme v Jenštejně. Dominantou je tu bezesporu hrad, nesoucí stejné jméno jako obec. Zřícenina hradu s mohutnou válcovou věží zde stojí více jak 600 let. První písemná zmínka o tomto hradu pochází z roku 1341. Hrad je cenným dokladem české gotické architektury z období druhé poloviny 14. století.

Jenštejn

V normální době je otevřeno o víkendech od dubna do října. V přízemí hradní věže je prý možné nahlédnout proskleným průhledem do podzemní „hladomorny“, ve vyšších patrech nás může čekat expozice věnovaná historii hradu. Z vrcholu věže je údajně parádní výhled do okolního Polabí. Možná se jednou dočkáme a také na vlastní oči přesvědčíme.

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *