• Menu
  • Menu

NECHRANICE- Windsurfing

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » NECHRANICE- Windsurfing

Vodní dílo Nechranice

Přehrada Nechranice je oblíbeným rybářským revírem, na přehradě se provozují vodní sporty. Přehrada slouží i k rekreačním účelům. Kolem přehrady jsou vybudované kempy. Spousty chatek je rezervovaných na dlouhou dobu dopředu. Znalci označují Nechranice jako nejlepší vodní plochu pro Windsurfing v Čechách. Při silném větru, který tady často fouká se tvoří vlny, které vyvolávají pocit, že jste u moře.

Nechranice
Nechranice

Koupání v překvapivě čisté vodě je oázou v horkých dnech, vstupy na plážích jsou  celkem pohodlné, kamínky jsou zaoblené. My parkovali přímo u hráze. Vyhovovalo nám, že zde nebylo tolik lidí. Blízko pláže bylo občerstvení na soukromém pozemku, o něco dále občerstvení v kempu. Kempy nám trochu připomínaly dobu dávno minulou, poslepované chatky ,  dotvořené karavany, ale jak vidno lidé se zde cítili dobře a to je hlavní. Nejvíce si to tady užívali večer a ráno rybáři. Nechranice nás celkově velmi  mile překvapili. V některých dnech jsou ve vodě malé zelené kousky /nejsou to sinice/. Jediné mínus při pobytu na pláži byli „vykousávačky“,  černí létající broučci, kteří nás před západem slunce pohryzali po celém těle. Navštívili jsme i kempy o 1 km dále. Tady bylo na nás hodně lidí a rychle jsme odtud zmizeli.

Na hrázi - koupání
Na hrázi – koupání

 Sesuvy půdy

Na protější straně přes hráz je území, kde najdete jenom jednu přístupnou pláž, vstup dále je zakázán. Jako důvod se uvádí sesuvy půdy.

Vodní dílo Nechranice

Přehrada na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, asi 5km východně od Kadaně. Přehrada byla vybudovaná v letech 1961 – 68, s 3280 dlouhou a 38 m vysokou sypanou zemní hrází, je největší v povodí Ohře – zadržuje 287,56 mil. m3 vody a vytváří jezera s plochou hladiny 1338 ha.

Nechranice hráz
Nechranice hráz

Nejdelší hráz ve Střední Evropě

Vodní dílo má nejdelší hráz ve Střední Evropě . Jejím hlavním úkolem bylo zabezpečit dostatek vody pro průmysl a zemědělství. Říkalo se ironicky, že jméno přehrady – NECHRANICE – souvisí s tím, že skutečně nic nechrání. V plánech se totiž zapomnělo na protipovodňovou ochranu území pod hrází. To znamená, že se nemohlo dostatečně manipulovat s odtokem vody. Až rekonstrukce bezpečnostního přelivu s využitím evropských fondů (2003-2004) vedla k nápravě. /Encyklopedie-Ústecký kraj- Petr David, Vladimír Soukup./

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *