• Menu
  • Menu

Radebeul – parním vláčkem za indiány a Karlem Mayem

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Radebeul – parním vláčkem za indiány a Karlem Mayem

Lákavé svezení parním vláčkem z Moritzburgu nám trochu nabouralo plány, ale to , že nás parní  vláček doveze do městečka Radebeul, kde žil Karel May a kde psal  „mé“  , v dětství oblíbené indiánky,  bylo opravdu lákavé. Vlak  jel až za dvě hodiny a tak jsme zašly na něco dobrého do zdejší restaurace. Venku bylo dost chladno  a tak v krbem zahřáté hospůdce bylo velmi útulno. Kolem půl čtvrté jsme se vydaly k nádraží , odkud jsme měly jet dál do Radebeulu. Na nebi byl úplněk , do toho se k nám , už v pološeru,  blížil parní vlak. Už chyběli jen ti indiáni. Plni nadšení jsme vtrhly do zadního vagónu,  vagón však nebyl určen pro cestující a tak vystrašený, ale  usměvavý  nádražák, nám pokynul ať se posuneme kousek dále…

Moritzburg-Radebeul

Ve vláčku až na pár jedinců jsme jely samy. Měly jsme dovoleno stát i venku , takže  to byla náramná legrace , i když trochu mrazivá…Cesta  rozvolněnou krajinou s rybníky a loukami  trvala necelou půlhodinku.

Úzkorozchodka Lossnitzgrundbahn – první vlak po  trati vyjel 16. září 1884. A již v počátcích byla využívaná místními obyvateli , ale i turisty, kteří mířili od oblasti lesů a rybníků kolem Moritzburgu.Provozovatel je společnost BVO.

Do  rozkopaného Redebeulu jsme dojely už za tmy . Nebyly zde žádní turisté a možná ani žádní lidé a tak jsme se toulaly tmavými uličkami. Ajka nakonec v úsvitu měsíce objevila ulici Karl-May Strasse a za chvíli jsme stály před vilou „ Shatterhand“ . Nikde nikdo a muzeum před hodinou zavřeli! Ach, jó .Muzeum , které je umístěno ve vile „ Shatterhand“  v městečku  Radebeul.. Tento dům v roce 1895 May koupil. K vidění je pracovna spisovatele , knihovna a přijímací místnost. Pro milovníky indiánek jsou zde vystaveny 3 pušky – slavná medvědobijka, henryovka a stříbrná puška. V muzeu jsou k vidění i rozsáhlé sbírky z cest  K. Maye po Severní Americe a Orientu.

 

Karl May Muzeum – Radebeul

Muzeum můžete navštívit celoročně .

Pondělí  je zavřeno

Březen – říjen :   út – ne  9-18 hodin

Listopad – únor : út – ne 10 – 16 hodin

Dům – muzeum,  stojí v ulici Karl-May Strasse.

Nevadí , jdeme ještě do kořením provoněného obchůdku, kde nám milí majitelé na dotaz , zda mají limetkové listy,  předkládají všemožné citrónové výrobky. Chvíli to trvá a k mému obrovskému údivu paní  voňavé listy nakonec přináší!

Celý Redebaul bylo jedno velké hledání, na rozloučenou jsme chtěly najít vánoční trh , který na rozdíl od toho drážďanského , je poklidný , komorní a určitě stojí za to jej navštívit.

Ale i přes velké úsilí jsme jej nenašly. Tak snad příště budeme míti více štěstí!!

 

RADEBEUL : malé poklidné městečko leží nedaleko Drážďan. Mimo velmi navštěvovaného muzea K. Maye zde je další raritou Muzeum socialismu Muzeum DDR Zeitreise  . Po tomto skvostu nepátráme. Socialismus mám  ještě velmi hluboko uložen ve svém nitru.

 

Do Drážďan už jedeme příměstským vlakem S-Bahn 1.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *