• Menu
  • Menu

Frauenkirche, luteránský kostel Drážďany

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Frauenkirche, luteránský kostel Drážďany

Frauenkirche, kostel Panny Marie 

Kostel Panny Marie , jak jej nazývají Češi  – je jedním ze symbolů Drážďan, který byl  zničen za druhé světové války při náletu na Drážďany 15. února 1945. Jeho torzo bylo ponecháno dlouhou dobu  jako připomínka hrůz války. Po sjednocení Německa,  na důkaz smíření , byl kostel zrekonstruován a 30. října 2005 byl kostel znovu vysvěcen. Rekonstrukce trvala plných 12 let a stavba byla dostavena pomocí 3D modelu sestaveného z dobových fotografií  a starých obrazů.

Při rekonstrukci bylo zakomponováno i mnoho původních součástí kostela. Z původní stavby se zachovalo asi na 8500 kamenů a asi 3500 jich bylo použito při rekonstrukci.

Kopule , která váží 12 000 tun, byla postupně poskládána z dopředu opracovaných kamenných částí pomocí dřevěného skeletu, který byl nakonec odstraněn.

Frauenkirche Drážďany

Kostel má i velmi moderní prvky jako je klimatizace, elektrické osvětlení a ozvučení. První stavba na tomto místě byla postavena již v 11. století , v roce 1727 byla stavba zbořena a na jejím místě byl postaven kostel nový  luteránský. V kostele jsou pořádané pravidelné bohoslužby, hudební programy , koncerty a  literární večery. Kostel  se stal velmi populární turistickou destinací v Drážďanech. Kostel navštívil  při setkání s německou kancléřskou Angelou Merkelovou v roce 2009 i americký prezident Barack Obama .

Adresa : Neumarkt  1067 Drážďany

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.