• Menu
  • Menu

Zámek Moritzburg – Tři oříšky pro Popelku

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Zámek Moritzburg – Tři oříšky pro Popelku

Zámek Moritzburg, který leží pouhých 20 minut jízdy autem od centra Drážďan, je obklopený nádhernou krajinou lesů a rybníků.

Zámek Moritzburg

Barokní lovecký letohrádek Augusta Silného, saského kurfiřta a krále polského, se v zimě 1972/73 proměnil v pohádkovou kulisu českoněmecké koprodukce filmu „Tři oříšky pro Popelku“. Nikdo tehdy ani nepomyslel na to, že se tento film stane jednou z nejoblíbenějších pohádek v Česku i v Německu. Samotný film se stal pevnou součástí historie zámku. Zvláštní výstava „Tři oříšky pro Popelku“ v zimě 2009/2010 přilákala více než 150 000 návštěvníků!

Tři oříšky pro Popelku – zámek Moritzburg

Nespočet jich přichází do Moritzburgu dokonce i v létě, aby si prohlédli původní místa natáčení. Pokračování původní speciální výstavy: Od 5. listopadu 2011 se barokní Moritzburg změnil na zimní pohádkový zámek.

Zde mohou velcí i malí návštěvníci prožít historii jedné z nejkrásnějších filmových pohádek všech dob. Mnohem větší výstavní plocha, rozsáhlá nabídka pro děti a online předprodej bez dlouhého čekání u pokladny vytváří z návštěvy výstavy pohádkový zážitek pro celou rodinu.

Vstupte do historie a nechte se okouzlit jednou z nejoblíbenějších pohádek všech dob .

Popelka – existuje asi ve 350  variantách , trochu se mění obsah a jsou známé i mužské Popelky .

Úspěch „naší“ Popelky tkví jistě na skvělém provedení a realizaci nápadu. Laskavé postavy, se kterými se může každý identifikovat, emocionální filmová hudba a vybavení filmu, láska k detailu ho dělají tak oblíbeným. Filmová pohádka dovoluje divákům nechat se okouzlit vlastní magií a utéct z každodenního života. Není prto divu, že byly „ Tři oříšky pro popelku „ v  Česku zvoleny  „ Nejlepší filmovou pohádkou století“.

Představa režiséra Václava Vorlíčka , že se děj „ Tří oříšků pro Popelku „ bude odehrávat v období renesance, bylo i pro tvůrce kostýmů velkou výzvou. Pro hlavní hrdiny navrhoval kostýmy Theodor Pištěk, který tvořil též garderobu pro film „ Arabela“ a byl za návrhářskou práci ve filmu „ Amadeus“ Miloše Formana vyznamenán Oscarem.

….pro natáčení byla použita 35 mm kamera Arriflex.Mod. na dřevěném stativu, 2kW stupňový čočkový světlomet.  , kulisy vyrobila Vysoká škola výtvarného umění Drážďany.

Páteční  prosincové  dopoledne jsme si  s dcerou vyhradily na návštěvu nádherného vodního  zámku Moritzburg v Sasku , kde se  natáčela  část, Čechy milované  pohádky “ Tři oříšky pro Popelku“.

Zámek Moritzburg

Kurfiřt Moritz nechal v letech 1542 – 46 postavit na žulové skále uprostřed rybníka lovecký zámek obehnaný mohutným opevněním. Velkolepá přestavba z let 1723-33 je připisována polskému králi  Kurfiřtovi Friedrichovi Augustovi I. Architektem byl M.D. Poeppelmann. Na zámku je mimo jiné významná sbírka loveckých trofejí, známá je i tzv „ Péřová komnata“ tvořená více než miliónem barevných ptačích peříček ( oceněná Evropskou cenou za zachování kulturního dědictví).

Zámek Moritzburg

Zámek leží 20km SZ od Drážďan. Pokud nezvolíte vlastní dopravu , je možné sem přijet autobusovou linkou z Drážďan, Míšně nebo z Coswigu, která navazuje na železniční rychlodráhu – linka S1 v Bad Schandau. Lákavou a pro turisty atraktivní je příjezd  parním vlakem po úzkokolejce ze stanice Radebeul (přestup z linky S1).

Více nejdete na : www.popelka-moritzburg.cz

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *