• Menu
  • Menu

Nice, aneb Slunné Cote d´Azur

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Nice, aneb Slunné Cote d´Azur

Nevíte, kam se podívat v prvních jarních dnech a neustálé slibování vyšších teplot vás už nebaví poslouchat? Pak zkuste třeba Cote d´Azur – francouzské jižní pobřeží, které si Vás získá ve chvíli, kdy sem přijedete či přiletíte.

Pakliže však hledáte místo, kde byste se chtěli „vyvalit“ u moře, vězte, že březen není úplně nejlepší čas na místní koupání, zato je to skvělá příležitost k návštěvě města i jeho okolí bez tisícovky turistů v závěsu.

Nice, Francie

I já jsem se minulý rok na vlastní oči přesvědčila. Do Nice jsem přiletěla začátkem února. Přesto, že je to poměrně velké město (společně s aglomeracemi čítá okolo milionu obyvatel), letiště je situováno kousek od jedné z nejslavnějších částí města– Promenade des Anglais, jak se říká „Champs Elysées Středomoří“. Jedná se o pobřežní promenádu, která vede mezi luxusními hotely a oblázkovou pláží. Je známá svou výsadbou palem, které se starají o příjemný chládek během letních měsíců. Na promenádě můžete potkat bruslaře, cyklisty, běžce, nebo i na lehátkách se slunící obyvatelé města.

Novodobé centrum města je umístěno okolo náměstí Masséna, pokud se vydáte na severovýchod od tohoto náměstí, dojdete skrz spletité úzké uličky až na náměstí Garibaldi, kde si můžete odpočinout v jedné z místních kavárniček či restaurací.

Pokud máte rádi umění, rozhodně byste neměli opomenout návštěvu místních několik slavných muzeí. Jejich návštěvu můžete začít v Musée d´art Moderne et d’art contemporain (MAMC) – Muzeum moderního a současného umění. Které ve svých prostorech ukazuje díla Niki de Saint Phalle, která je známá jako autorka Tarotové zahrady. Nebo místního rodáka Yvese Kleina, který vymyslel a nechal si patentovat překrásnou modrou barvu.

Dalším muzeem je Musée National Message Biblique Marc-Chagall. Toto muzeum si prostě nemůžete nechat ujít, a to neříkám jen proto, že je Marc Chagall, malíř ruského původu, jedním z mých neoblíbenějších umělců. Muzeum bylo postaveno po poradě se samotným umělcem na téma Biblického umění. Kromě mnoha velko-formátových děl tohoto autora, jsou zde pravidelně pořádány opakující se výstavy židovského umění. K prohlídce dostanete audio průvodce, se kterým bez problémů pochopíte význam každého obrazu.

Posledním muzeem, které jsem navštívila, bylo muzeum Matisse – Musée Matisse, které mě tak trochu zklamalo. Nebyla zde totiž umístěna typická fauvistická Matissova díla, na která jsem se těšila. Místo toho byla výstava koncipována jako průřez jeho umělecké dráhy. Po výstavě můžete navštívit i jeho hrob, který se nachází za muzeem.

Le Parc Floral de la ville de Nice.

A až vás místní muzea omrzí, zkuste třeba místní botanické zahrady. Ta venkovní, na západním okraji Nice je přístupná zadarmo, a protože je umístěná na kopci, má krásný výhled do okolí. Co ovšem nesmíte minout je Le Parc Floral de la ville de Nice. Údajně se jedná o nevětší skleník na světě. Můžete zde navštívit sedm různých oddělení, která představují flóru sedmi klimatických pásem. Jednotlivé části skleníku se rozkládají na ploše sedmi hektarů, na kterých roste neskutečných 2500 rostlinných druhů. Kromě rostlin jsou součástí výstavy i různí cizokrajní živočichové. Aby byla atmosféra sbírky dokonalá, můžete během vaší procházky z místních reproduktorů poslouchat i zpěv ptáků.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.