• Menu
  • Menu

Středověkými uličkami Éze

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Středověkými uličkami Éze

Pokud Vás začne nudit ležení na sluncem zalité pláži Cote D’Azur, zkuste třeba výlet do malebného městečka Éze. Určitě svého rozhodnutí nebudete litovat. Městečko Éze přezdívané také jako „Orlí hnízdo“ se nachází mezi městy Nice a Monakem. Leží 427 metrů nad mořem a nabízí tak úchvatný výhled do celého svého okolí. Snad i díky tomu si ho zamilovala nejedna známá osobnost. Několik let zde žil například Walt Disney, nebo Bono z hudební skupiny U2. Tato kapela zde natáčela i dva své videoklipy: Beatiful Day a Electrical Storm. Nyní zde žije okolo 2900 stálých obyvatel. K těm si ovšem musíte připočíst několik tisíc turistů, kteří toto malebné stísněné místo ročně navštíví.

A jak se do městečka dostat? Pakliže jste ubytovaní v Nice, můžete využít veřejné autobusové dopravy. Tento transport bych doporučovala ze dvou důvodů. Prvním důvodem je, že přes léto v hlavní turistické sezóně je místo okupováno davy turistů, a tak by se mohlo stát, že nenajdete dobré místo na zaparkování. Druhým daleko zajímavějším důvodem je myšlenka delšího výletu. Tedy nejet se podívat pouze na středověkou vesnici, ale navštívit i její okolní přírodu. Z města vedou stezky, kterými se můžete dostat až k moři a odtud zase odjet veřejnou dopravou do Nice.

My jsme měli to štěstí navštívit Éze mimo hlavní turistickou sezónu, takže jsme úzkými kamennými uličkami chodili téměř sami. Pokud budete chtít navštívit Éze v průběhu letních prázdnin, pak opravdu doporučuji návštěvu zahrnout do vašeho dopoledního programu, kdy zde není tolik turistů a navíc se v rozpálených uličkách neupečete zaživa.

V Éze můžete kromě jiného zajít do spousty zajímavých obchůdků s oblečením, šperky, uměleckých dílen, galerií i navštívit místní parfumérie. Na nejvyšším místě tohoto městečka je umístěná botanická zahrada Jardin Exotique, která nabízí spoustu zajímavých rostlinných druhů, nebo například odpočinek v dřevěných lehátkách, ze kterých máte překrásný výhled na moře. Navíc vám za hlavou šplouchá tekoucí voda, takže se cítíte opravdu komfortně. Otázkou je, jak toto místo vypadá v hlavní turistické sezóně. Tato botanická zahrada byla vytvořena na zřícenině zdejšího hradu. Říká se, že za jasného počasí je v létě vidět až na Korsiku.

 Kromě nezapomenutelného výhledu do širokého okolí najdete v Éze i středověkou Chapelle de la Sainte Croix z roku 1306, která je nejstarší budovou ve městě.

Pokud se rozhodnete jako my, vydat se po návštěvě středověkého Éze místní stezkou vedoucí do vesnice Éze-sur-Mer, určitě nebudete litovat. Kamenitá stezka dostala jméno Chemin de Nietzche po slavném německém filosofovi Fridrichu Nietzche, který tudy chodil a rozmýšlel nad svými filosofickými traktáty. Stezka je místy poměrně příkrá, a proto jsme byli rádi, že jsme zvolili opačný směr než někteří turisté, které jsme potkávali plahočící se nahoru. I ze stezky jsou překrásné výhledy nejen na moře, ale i zpátky na Éze.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *