• Menu
  • Menu

NP Huai Nam Dang, Sever Thajska 36.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » NP Huai Nam Dang, Sever Thajska 36.

Národní parky Thajska

Národní park Huai Nam Dang se nachází na severu Thajska. Mezi městem Chiang Mai a městečkem Pai. Rozkládá se ve dvou provinciích – Chiang Mai a Mae Hong Son a pokrývá čtyři kraje: Mae Taeng, Chiang Dao, Wiang Haeng a Pai na ploše 1.252,12 km2.

Oblast je od roku 1972 pod ochranou rozvojového projektu Doi Sam Muen, kterou založil thajský král. Národní park je z velké části zalesněným horským územím. Jako takový pomáhá udržovat stabilitu vodního koloběhu v přírodě a je velmi bohatý na rostlinné druhy, mezi které například patří různé druhy orchidejí, kapradí a borovic. Ze vzácných živočišných druhů tu můžete potkat asijské slony, severní červené jeleny, místní druh antilopy, divoké kance a třeba i krokodýla skvrnitého.

NP Huai Nam Dang
NP Huai Nam Dang

14. srpna roku 1995 bylo území deklarováno osmdesátým prvním národním parkem v Thajsku. Nejvyšším vrcholem je hora Doi Chang (1962 m). Přesto, že se nacházíme vysoko v horách, místní klima je mírné s průměrnou teplotou 20°C. Mezi říjnem a únorem zdejší teploty klesají na 10°C až 0°C. Během března a dubna teploty stoupají od 18°C do 25°C. Nejdeštivějšími měsíci je období od května do září.

Mezi nejzajímavější místa parku patří vyhlídka v Doi Kio Lom, Princeznin palác Ueang Ngoen, horké lázně Tha Pai a Pong Dueat. Jednodenní vstup do jakéhokoli z výše zmiňovaných míst vás bude stát 300 bahtů. Vstupné se platí u brány do národního parku.

Horké prameny
Horké prameny

Vyhlídka v Doi Kio Lom

Vyhlídka v Doi Kio Lom se nachází přibližně 30 km od městečka Pai, v horách při hlavní silnici do Chiang Mai. Pokud si přivstanete a na vyhlídku dojedete brzy ráno, uvidíte vrcholky hor v mléčně bílých oblacích vodní páry, které se v průběhu dne rozptýlí po celých horách a zakryjí je do nepříjemného oparu. Na vyhlídce se nachází návštěvnické centrum a nechybí ani obchod s potravinami a případně i benzínem. Pokud vám nevadí chladnější podmínky a jste outdooroví nadšenci, určitě byste měli zkusit stanovat na jednom z mnoha místních kempů. Západy a východy slunce tu musí být opravdu úžasným zážitkem.

Mezi vyhlídkou a kempem se nachází palác thajské princezny Galyani Vadhana, který byl postaven roku 1992 ve stylu švýcarských horských chat. Pro nás, Evropany, se nejedná o žádný velký „zázrak“- obyčejná horská chata, kterou potkáte na každém kopci v Rakousku nebo Švýcarsku. Palác byl postaven v době princezniných studií oboru Přírodní zdroje a ochrana životního prostředí. V té době ho také princezna nejvíce využívala. Nyní slouží jen jako jedno z mnoha letních sídel.

palác princezny
palác princezny

Chladné noci a horké dny, zhruba tak si představte podmínky v oblasti okolo Pai. Až se ráno vzbudíte a budete se klepat zimou, zajeďte do horkých pramenů v Tha Pai nebo Pong Dueat. Podzemní vody zde mají teplotu 176°C. Jak ale vodní páry stoupají k povrchu, voda kondenzuje a chladne na 90°C  až 99°C.

Vyplatí se na místo přijet brzy ráno, kdy vás horké prameny, které se uměle chladí na teploty okolo 40°C, krásně prohřejí. Brzy ráno jsou navíc přírodní bazénky téměř prázdné. Křik ranních ptáků a vodní páry, které doplňují celkovou atmosféru, vás výborně zrelaxují.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá
Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *