• Menu
  • Menu

Pai 35.

Zákaz zvracení!

Pai je malé městečko na severu Thajska, vzdálené přibližně tři hodiny jízdy od města Chiang Mai. Ať už se rozhodnete vyrazit jedním z místních minibusů, které z Chiang Mai jezdí každou hodinu nebo si ve městě půjčíte skútr, na své cestě budete muset překonat nespočet zatáček. Pokud vám jízda v autě nedělá úplně dobře, doporučuji si předem vzít tabletky. I v místních minibusech je upozornění, že zvracení je zakázáno pod pokutou 600 bahtů 🙂 .

 „Ty jo, jestli máš na severu Thajska čas, musíš do Pai!,“ řekl mi snad každý turista, kterého jsem potkala. Dokonce i kamarádi, kteří čas neměli, mě odkazovali na „skvělé městečko uprostřed hor“. Dle popisů jsem si představovala zapadlý ráj na zemi. Městečko na vrcholku hor, které má jednu hlavní silnici a tím to končí. „Ano, chci strávit poslední z mých dní v Thajsku obklopena horami, do kterých bude možné vyrazit na spoustu výletů,“ říkala jsem si a představovala si Pai jako vesnici v Národním Parku Khao Sok na jihu Thajska obklopenou deštným pralesem.

krajina okolo Pai
krajina okolo Pai

Po hodinové jízdě z Chiang Mai konečně začínáme stoupat vzhůru. Zátočina střídá zátočinou. Nemá smysl si myslet, že v minibuse budu moci usnout. Chvilková jízda po rovině a už sjíždíme dolů. První zátočina a ještě nespočet dalších. Tajně doufám, že se zase dostaneme do hor, případně že naše jízda brzy skončí, abychom neztratili „výšku“. „Pai je přeci horská vesnice,“ naivně si stále ještě myslím, ale to už se před námi objevují světla z údolí. Přejíždíme most a dostáváme se do městečka, které rozhodně netvoří „pouze jedna hlavní silnice“. Jsem trochu zklamaná, ale protože je noc, nechci dělat předčasné závěry.

Pai

Druhý den ráno se probouzím nedaleko městečka. Svůj rezervovaný hostel jsem v noci nenašla. Balím tedy spacák a karimatku a vyrážím směrem k Pai. Vcházím do Lazy Hostelu. Už během včerejšího nočního hledání ubytování mi bylo jasné, že Pai je daleko větší město, než jak mi ho turisti popisovali. Dnes vše vidím za denního světla. „Bez skútru nemám šanci z Pai vidět vůbec nic,“ pomyslím si při pohledu na cedulku „půjčení skútru za 150 bahtů na den“ (cca 90 Kč). Není nad čím váhat. Platím ubytování na jednu noc (150 bahtů) a k tomu si půjčuji i skútr, na kterém jsem předtím jela jednou v životě, před několika dny v Kambodže.

skútr
skútr

Je časné ráno a já vyrážím na obhlídku města, které je proslavené hlavně díky svému uvolněnému hippie charakteru. Nikdo nikam nespěchá. Všichni turisté ještě pospávají po včerejším nočním veselí a já projíždím, trochu nebezpečně, ztichlým městem.

Přímo v Pai se nachází pouze turistické atrakce: hotely, hostely, restaurace, bary, obchody a trhy. Každý večer město ožije nasvícenými stánky se suvenýry a čerstvými šťávami a přeplněnými venkovními restauracemi.  Přes den je město klidné. Většina turistů totiž nastartuje své skútry a vyrazí na památky a přírodní krásy v okolí města.

nechybí ani vyhlídky do krajiny
nechybí ani vyhlídky do krajiny

Při horkých letních dnech oceníte zdejší vodopády- Mo paeng s příjemnými jezírky, Pam Bok, skrytý mezi skalami nedaleko krásného Pai kaňonu. Anebo třeba trošku vzdálenější Mae Yen. V okolí Pai nechybí ani krásné kláštery (Wat Phin That Mae Yen, Wat Nam Hoo. Přímo ve městě se nachází Wat Pha Kham. Nedaleko Pai se nachází i čínská vesnice, která působí trochu jako Disneyland. Výbornou relaxaci představují pajské lázně: Tha Pai.

Nechci být příliš kritická, ale pokud si v Pai půjčíte skútr, hlavní památky a přírodní krásy dokážete objet během jednoho dne. Pokud máte času víc, doporučuji zůstat dny dva a užít si západ slunce nad Pajským kaňonem dvakrát, to je opravdu místo, které za to stojí. Pokud jste na svých cestách akční a nechcete se jen tak někde povalovat po restauracích, pak bych doporučila změnit směr. Pai vás možná trochu zklame.

Cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.