• Menu
  • Menu

Obřím dolem až do mraků

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Obřím dolem až do mraků

Krkonoše

V posledních letech se už stalo tak trochu tradicí, že na dovolenou zavítáme do Krakonošova. Ani léto roku 2017 není výjimkou, a již po několikáté se vydáváme do horského střediska Pec pod Sněžkou. Kdysi malebné městečko tento rok zažívá neobvyklý stavební boom. Když se rozhlédneme kolem sebe a vidíme, co se chystá, tak si u některých staveb musíme vzpomenout na slova klasika, největšího Čecha, a spolu s ním si povzdechnout: „Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, ale to je to jediné, co s tím můžeme dělat“. Bohužel.

Pec pod Sněžkou

 

Východ slunce na Sněžce

Pro letošní pobyt v našich nejvyšších horách máme dva zásadní plány. Tím prvním je vidět východ slunce a jako druhé předsevzetí si dáváme za cíl zdolat Sněžku. Tu jsme samozřejmě navštívili už nesčetněkrát, ale vždy jen lanovkou. A proto tentokrát volíme cestu pěšky, a to Obřím dolem. Vzhledem k předpovědi počasí se nám sešel plán pro obě události na jediný den.

Díky za každé nové ráno

Budíček krátce po čtvrté ranní, obléknout na sebe to teplejší z toho, co máme s sebou, sbalit si fotonádobíčko a vyrážíme směr Zahrádky. Jsme na místě skoro načas přesně, kdy má podle meteorologů vyjít sluníčko. Musím se přiznat, že s postupujícím časem začínám být lehce neklidný. Hodina H už je dávno pryč, začínají se honit mraky a slunce pořád nic. Až to konečně přišlo. Během několika minutek se stávám svědkem neuvěřitelného představení, kvůli kterému se opravdu vyplatilo takhle brzo vsávat. Úžasná podívaná, na níž se nezapomíná.

 

Až na vrcholky hor

Po snídani odcházíme z penzionu kolem Hospody Na Peci, v době našeho pobytu naneštěstí zavřené, na parkoviště Kaplička. To bereme jako výchozí místo naší dnešní túry a zamíříme směrem Obří důl. Vzhledem k tomu, co nás čeká, můžu říct, že asi půlhodina, kdy docházíme k Boudě pod Sněžkou, je pohodová procházka, v podstatě po rovině. Tady doplníme zásoby jídla a pití. Chvilku pozorujeme zdejší lamy a horské kozy, které tu chovají a pojďme stoupat na první odpočinkový bod, k dolu Kovárna. Ten je možné navštívit po předchozí domluvě a rezervaci vstupenek v informačním centru Veselý výlet v Peci nebo v Temném dole. Otevírací doba je velmi omezená, soustředí se jen na období letních prázdnin.

Dúl Kovárna

Obří sedlo

Odměněni krásnými výhledy na Malou a Velkou Studniční jámu, do Čertovy rokle a Úpskou hranu dále šplháme až k vodopádům Rudného potoka. Občerstvení a odpočinek se stává nutností. I když je příjemné počasí, teplota našich těl rychle roste. Na Obřím sedle u Slezské boudy se zvedá vítr, který se snaží rozfoukat mračna, abychom se i odtud mohli kochat horskou tundrou a užívat si panoramata majestátných vrcholků Krkonoš.

Až do mraků

Davy

Nejsme v tom ovšem sami. Na závěrečné části cesty, kterou je nutné zdolat k absolutnímu vrcholu stoupání, potkáváme neuvěřitelné množství lidí. Takový davy nevidím ani o vánočních svátcích v Praze v Nerudovce. Doslova se probíjíme ke Kapli svatého Vavřince, kde končíme dnešní výšlap, opět slovy klasika: „Na pokraji smrti vysílením, na pokraji smrti hladem, ale stálo to za to“.

Obřím dolem na Sněžku

 

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *