• Menu
  • Menu

Hrdoňovice

Roubenky pod skalami a lom

Hledáme střelečskou pískovnu. Je léto a přáním je, aby zde bylo jezero na koupání.  Přijíždíme do Hrdoňovic. Malebné chaloupky schované pod pískovcovými skalami. Hradba před pískovnou a jasná odpověď muže na motorce. Do lomu je vstup zakázán (oficiální zákaz je téměř do všech lomů 🙁 ). Zůstáváme ještě nějakou chvíli a obdivujeme  vyšperkované roubené domy s oporou pískovcových skal, upravené záhonky i domy, které čekají na svou záchranu.

Hrdoňovice

Hrdoňovice

Hrdoňovice – obec v Českém ráji, nedaleko Újezdu pod Troskami, prvně historicky doložená roku 1364. V Hrdoňovicích najdeme několik dochovaných roubených chalup, kapličku a u ní stojící pomník ukřižování. Nad obcí se nachází malé skalní město s několika skalními věžemi, např: Panna, Strážce vesnice, Západní věž, Ponocný, Písečník, Měšita, Strážnice, Fangle, Pařežský trojhránek, Šilboch, Smrčinec.

Hrdoňovice

Hrdoňovice mají  jednokolejnou mezilehlou zastávku ležící v rovném úseku trati. Místo kde leží zastávka je poměrně odlehlé, zastávku najdeme v lese asi 1 km od obce, dostupná je spíše cestou pro pěší, obtížněji pak autem.

Střelečský lom

S tím koupáním je to asi trochu složitější. Voda tam určitě je, ale my jsme ji neviděli a možnosti koupání musíme teprve více prozkoumat. Obyvatelé a návštěvníci Českého Ráje ze střelečské pískovny, která hyzdí okolí i výhled radost nemají. Jámový lom Střeleč je oproti tomu největším a nejkvalitnějším  ložiskem sklářských písků v ČR. Těží se tu písek, který základní surovinou pro výrobu křišťálového, obalového a plochého skla a skelných vláken a další. Písek  se v této části Českého ráje těží ji od druhé poloviny 19. století (lom je v provozu od roku 1885), kdy hrabě Jindřich František Šlik nechával v okolí Hrdoňovic pro sebe a správu svých lesů kopat první písek na úpravu cest.

Hrdoňovice

V okolí Hrdoňovic je mnoho možností krásných výletů Českého ráje a okolí. Můžete navštívit hrad Trosky, Humprecht, Vesec  Kost, Hrubou Skálu, Prachovské skály, město Jičín a další.

Celý kraj je vhodný pro pěší turistiku i pro cyklisty.

 

Odtud pokračujeme do malafýrového lomu Rumchalpa.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *