• Menu
  • Menu

Olšanské hřbitovy – největší pohřebiště v ČR

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Olšanské hřbitovy – největší pohřebiště v ČR

Olšanské hřbitovy – 1. část

Je neděle a venku 30 stupňů vedro. Jela jsem navštívit kamaráda Petra v jeho novém bytě v 9. patře. Koukám na obrovskou zelenou plochu a ptám se, co to tu máš za park. Jsem sice z Prahy, ale trapně jsem nevěděla, že koukám na Olšanské hřbitovy. Jsem v této části Prahy vlastně poprvé a tak se jdeme na hřbitov podívat. Olšanské hřbitovy jsou rozdělené na dvě části a je mi jasné, že se tu dnes pořádně nachodíme.

pohled na Olšanské hřbitovy

Historie

Internet uvádí, že nejznámější a nejrozsáhlejší pražské pohřebiště bylo založeno před více než třemi sty lety z rozhodnutí pražského Starého, Nového a Židovského Města daleko za městskými hradbami na území tehdejší osady Volšany jako morový hřbitov. Podle odhadů zde byly pohřbeny více než dva miliony zemřelých, mezi nimi i řada známých osobností. Počet zdejších mrtvých tedy téměř dvojnásobně převyšuje počet živých obyvatel současné Prahy. Svojí rozlohou 50 hektarů a sto deseti tisíci pohřbívacími místy jsou dnes Olšanské hřbitovy největším pohřebištěm v České republice. Jejich nejstarší částí je okolí kostela zasvěceného ochráncům proti moru, svatým Rochovi, Šebestiánovi a Rozálii. Zde staroměstští konšelé zakoupili 15. ledna 1680 za osm set zlatých zahradu Jakuba Františka Štiky z Paseky. Již dva týdny po uzavření koupě byl pozemek vysvěcen a začalo se na něm pohřbívat. O dva roky později byla dokončena stavba kaple. Všeobecným pohřebištěm pro pražská města na pravém břehu Vltavy se „Volšana“ stala po josefínských hygienických reformách a definitivním zákazu pohřbívání uvnitř městských hradeb v roce 1768. Dnes se dělí na deset hřbitovů zádušních, jeden židovský a dva obecné – nekonfesní. Kromě nich zde můžeme najít šest kolumbárií, dvě rozptylové louky a společná pohřebiště vojáků z různých armád a válek.

Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodic

II. obecní hřbitov

Nejdříve jsme si šli prohlédnout II. obecní hřbitov. Zde jsou čestná vojenská pohřebiště z 1. světové války, čestný hrob příslušníků 102. benešovského pěšího pluku a hroby popravených ruských a italských legionářů. V ossariu jsou pochovány ostatky 2500 vojáků zemřelých v pražských vojenských nemocnicích. Hroby padlých Pražanů, jejichž ostatky nemohly být převezeny do vlasti. Mezi vojenskými hroby z 2. světové války jsou britské válečné hroby Commonwealthu. Celkem je zde na 264 hrobů vojáků, námořníků a letců. Dále čestné pohřebiště rudoarmějců, pohřebiště krasnoarmějců. Pochováno je zde 429 sovětských vojáků padlých při osvobozování Prahy a obětí Pražského povstání. Pod pomníkem jsou též pozůstatky příslušníků Svobodovy armády, pohřebiště Bulharů, dále pohřebiště pražských barikádníků. Hroby a pomník padlým československým západním letcům ve službách RAF. A také pohřebiště Ruské osvobozenecké armády vlasovců. Překvapující byla pro mě socha Fučíka, jehož hrob je neznámý.

vojenská část

Část pro pravoslavné a řecké katolíky

Nedaleko je pravoslavná část hřbitova vyhrazená pro pravoslavné a řecké katolíky. Součástí hřbitova je také menší Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice. Právě zde probíhala bohoslužba pro převážně rusky hovořící věřící a malé holčičky až po babičky si zakrývaly hlavy šátkem, několikrát se klaněly a křižovaly, než vstupovaly do kostelíka postaveného v pskovsko-novgorodském stylu 16. st. Je obklopen hroby ruských porevolučních emigrantů, mezi nimi je i hrob českého politika Karla Kramáře, velkého rusofila a jeho ženy Naděždy, která dala kostelík postavit v letech 1924-25 za vydatné podpory agrárního politika Antonína Švehly. Tento chrám je unikátní památkou ruské architektury a malířství.

Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodic

Židovské hřbitovy a synagoga

Součástí komplexu hřbitovů jsou i novější židovské hřbitovy se synagogou a památníky a symbolické hroby obětí holocaustu. Zde jsou jsou pohřbeny některé významné osobnosti jako F. Kafka, Jiří Orten, Ota Pavel, Arnošt Lustig a řada dalších.

židovský hřbitov

V další části Olšanské hřbitovy a významné osobnosti. …..

nejstarší část Olšanské hřbitovy

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář