• Menu
  • Menu

Údolím Dalejského potoka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Údolím Dalejského potoka

Přírodní rezervace – Dalejské údolí

Je neděle odpoledne, svítí slunce a do  Dalejského údolí to máme kousek. Jdeme trasou naučné stezky Dalejského potoka k místu pod Placatou skálou. Ti, co luští křížovky znají prvohorní útvary kambrium, ordovik, silur, devon, karbon, perm. Tři z nich se nacházejí právě zde, můžete je vidět i sáhnout si na ně. Stezka začíná odkryvem pevných pískovců nejvyššího ordoviku pod Placatou skálou, usazených v době největšího globálního zalednění v historii Země. Na povrchu šikmo skloněných vrstev se nacházejí stopy po lezení prvohorních živočichů. Stopy vlnění a proudů (čeřiny) – byly zničeny výstavbou ještě před vyhlášením národní přírodní památky. Stezka prochází dále přírodní památkou Opatřilka – Červený lom a přírodní rezervací Prokopské údolí. Chráněná území s ochranými pásmy tvoří dohromady Přírodní park Prokopské údolí a Dalejské údolí. Rozloha je 224, 5 ha v katastrálních územích Radlice, Jinonice Hlubočepy, Holyně , Řeporyje.

pod Placatou skálou

Trunečkův mlýn

Zchátralé torza budov mlýna z 18. století mají teď navečer mystické světlo. Z části oplocený mlýn pozorujeme od brodu a můstku nad Dalejským potokem. V roce 1910-1911 byla u mlýna postavena Francisova turbína. V období před 2. světovou válkou byl mlýn poháněn plynovým motorem, později nahrazen motorem elektrickým. Mlýn byl uzavřen v roce 1951. Pokračujeme příjemnou cestou dále. Stezka je sjízdná i pro cyklisty, romantiku pak umocňuje parta na koních.

TrunečkTrunečkův mlýnův mlýn

Airsoft

Naše další kroky vedou ke staré  továrně blízko kolejí. Tady je partička ve vojenských mundurech a se zbraněmi v ruce. Máme štěstí, že si nás všimli a netrefili nás bolestivými kuličkami. Továrna je ideální místo pro Airsoft. „Hráči“ po sobě střílejí malými lehkými kuličkami ze zbraní, které vypadají dost věrohodně jako opravdové. Pokračujeme do lomu. Po návštěvě lomu se vracíme zpět.

stará továrna – Airsoft

Dalejský potok

Potok pramen v nadmořské výšce 384 m u Chrášťan. Do Vltavy se vlévá u hlubočepského předmostí Barrandovského mostu. N a území Prahy vstupuje u Třebonic, dále teče kolem kostelu sv. Jana a Pavla , skanzenu Řepora a Řeporyjemi. V místech, kde se nacházíme my , je trok potoka vszaen do divoké scenérie bývalých lomů v Dalejském údolí. K Dalajskému potoku se později zleva připojuje Prokopský potok a za Klukovicemi se dostáváme do Prokopského údolí.

Dalejský potok

Naučná stezka

Délka trasy: necelých 7 km

Trasa: začátek trasy je na Řeporyjském náměstí a vede údolím Dalejského potoka přes lomy v národní přírodní památce Dalejský profil k vlakovému nádraží Praha – Holyně, pokračuje dále kolem Červeného lomu do Prokopského údolí. Konec trasy je pod viaduktem Hlubočepy, odku je možné se vrátit vlakem do Řeporyjí.

Počet zastávek: 16, 2 hodiny

Stezka Dalejským údolím

Pokud nejedete autem, možnost MHD: autobusy č. 249 a 256 – zastávka Řeporyjské náměstí, vlakem – stanice Praha-Řeporyje nebo Praha-Hlubočepy nebo, chcete-li jít jen kratší trasu, stanice Praha-Holyně.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *