• Menu
  • Menu

Olšanské hřbitovy – nejstarší část hřbitova

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Olšanské hřbitovy – nejstarší část hřbitova

Olšanské hřbitovy – 3. část

Došli jsme do nejbizarnější části Olšanských hřbitovů. V této nejstarší části se přestalo pohřbívat v roce 1860. Jsme tu sami, zesnulé už nikdo nenavštěvuje, hrobky jsou opuštěné, bez majitelů, potomků nebo dědiců a nikdo se o ně nestará. Je tu zvláštní ticho a kupodivu není slyšet ani hluk z ulice. Polorozpadlé hroby jsou porostlé břečťany tak, že nejsou téměř vidět.

Olšany nejstarši cast hřbitova

Hroby a osobnosti v zapomnění

Hrobky významných pražských šlechticů, měšťanů, bankéřů, politiků a podnikatelů jsou zdobeny díly sochařů Václava Prachnera, Františka Xavera Lederera, bratrů Emanuela a Josefa Maxových. Kovové a zrezivělé krucifixy s německými jmény obrůstají plevelem a propadají se. Zchátralé novogotické kaplové hrobky hlavně okolo cihlových hřbitovních zdí jsou tajemné, nádherné a trochu strašidelné. Něco podobného jsme viděli s Petrem jen v Buenos Aires na hřbitově La Recoleta, ale tam jsou hrobky udržované. Je to obrázek národa, jak si váží minulosti a historie. I tady zde nacházíme významné hroby, jsme po 5 hodinách moc uchození a odcházíme východem u kostela svatého Rocha a jdeme se občerstvit ke stánku do nedalekého parku Parukářka.

Olšany nejstarši cast hřbitova

Na Olšany se dá dostat několika vchody, nejspodnější se nachází v ulici Jičínská a vede na nejstarší dochovanou část. Dále nový vchod z ulice Jana Želivského, který vznikl po stavbě této třídy, která tak dělí Olšanské hřbitovy na I. a II. obecní hřbitov. Z Vinohradské třídy vedou tři vchody.

Olšany nejstarši cast hřbitova

 

Otevírací doba na hřbitovech

leden – únor

8:00 – 17:00

březen – duben

8:00 – 18:00

květen – září

8:00 – 19:00

říjen

8:00 – 18:00

listopad – prosinec

8:00 – 17:00

Olšany nejstarši cast hřbitova

začátek Olšanské hřbitovy

předcházející část Olšanské hřbitovy

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *