• Menu
  • Menu

Olympijská vesnice, místo snoubení ducha a těla

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Olympijská vesnice, místo snoubení ducha a těla
první část stadionu viditelná z dálky je střecha

V centru Mnichova se nachází prostor plný zeleně, neobvyklé architektury, sportu a uměle tvarované přírody. Plocha obřích rozměrů byla vybudována díky Olympijským hrám, které se zde konaly v roce 1972. Olympiapark v severní části v sobě zahrnuje nejen vesnici pro soutěžící a návštěvníky, ale i jednotlivé stadiony a plochy rekreace. Koncept celku se nesl v duchu „Olympijské hry v zeleni“.  Celkově tedy stavby splňují charakteristiku ekologických a je zde velmi citelné pouto mezi budovami a okolní zelení. Propojení na základě volných přechodů krajiny do interiéru charakterizuje všechny stadiony. Parkoviště s vysokým počtem stromů, které zde tvoří zelenou střechu či velká vodní plocha při plaveckém stadionu…. Vše v dokonalém propojení přírody, kultury a sportu.

Olympijský stadion s typickou střechou

Architektonická kancelář Günter Behnisch und Partner vytvořila koncept sportovních stadionů v zeleni, jehož stavba trvala od roku 1968 do roku 1972. Centrum tvoří Olympijský stadion pro atletiku, fotbal a další disciplíny. Jeho útroby pohltily až 77 000 diváků. Také se zde konalo zahájení a oficiální ukončení Olympijských her spolu s předáváním medailí. V pohledové návaznosti na tento stadion stojí plavecká hala s padesáti metrovým bazénem. I tato budova je velmi známou díky své přirozené filtraci vzduchu a ochlazování přirozeným prouděním, právě tak i díky architektonické hodnotě. Zde se konaly v roce 1972 závody v plavání, skoku do vody i vodní míčové hry či moderní pětiboj.  Olympijské stadiony na sebe pohledově navazují a jsou rozesety po stezce jako perly. Z vyhlídkové věže můžete zpozorovat jejich rozmístění, stejně tak jako z nejvyššího kopce v oblasti. Tento vrchol je zajímavý i tím, že se na jeho straně hrají fotbalové zápasy pro nadšence. A kde přesně je ta zajímavost? Toto hřiště se nachází ve svahu s rapidním sklonem a zápasy se zde hrají spíš pro legraci. Z kopce je krásný výhled na centrální část Olympiaparku. Měkce modelované okraje vodní plochy se zakousávají do zelených břehů. Na její hladině se odrážejí stěny budov a stíny poletujících ptáků. Na břehu se nachází i malý amfiteátr. Slouží k příležitostným koncertům, divadelním představením a podobně. Původně zde probíhaly řečnické akce a dekorování vítězů spolu s nočním kulturním programem.

Nakloněná rovina, kde se hrává fotbal pro zábavu

Celkově se Olympijské budovy skládají z následujících:

Olympiastadion, Olympiahalle, Kleine Olympiahalle, Olympia-Schwimmhalle, Olympia-Eissportzentrum, Werner-von-Linde-Halle, Olympia-Tennisanlage, Olympia-Radstadion, Olympiaturm.

Největší atrakcí je budova centrálního stadionu. Koncept otevřené budovy, zcela lehké konstrukce, propojení s okolním prostorem, střechy ze skleněných desek. Oválný půdorys kovové konstrukce pokrývá a chrání stanovitá střecha bílé barvy. Stavbu navrhl tak jako ostatní ateliér Behnisch & Partner. Kapacita 80 000 diváků byla snížena z bezpečnostních důvodů na 69 000. Na tomto stadionu se pořádá nejvíce mezinárodních a národních soutěží. Od svého vystavení je hojně využíván především pro fotbalové zápasy (v současnosti tuto funkci přebírá Allianz Arena). Turisté v době příznivého počasí mohou vyšplhat i na střechu stadionu a kochat se tak krásným výhledem.

detail konstrukce střechy

Olympia halle. Má kapacitu 12.150 míst se sedadly. V post-olympijském použití zde byly pořádány kromě sportovních akcí četné události z oblasti zábavy a kultury. Výška hally dosahuje až 35 metrů.

Každý z pavilonů má své neodolatelné kouzlo a stojí za Vaši návštěvu. Fasády, střechy, propojení s okolní krajinou…. Modelace přírody je krásná, měkká, elegantní. Křivky vodní nádrže harmonizují se stanovitými střechami. Mnoho z plochých střech je porostlých vegetací a zapadá tak do ekologického konceptu. V návaznosti na Olympijskou vesnici se nachází i BMW Welt. Budova firmy řídící automobilový průmysl v Německu.

i sedadla ve stadionech barevně navozují náladu okolní krajiny

Olympiapark je pro mne jedním z nejvýraznějších a nejzajímavějších míst v Mnichově. Jeho myšlenka sportu v přírodě, jeho propojení přirozených součástí života do komplexního celku. … Svěží zelená krajina uprostřed houstnoucího města, která slouží k formování těla i ducha.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *