• Menu
  • Menu

O Pardubickém kraji

Pardubický kraj – se převážně nachází na východě Čech. Na severu sousedí s polským Dolnoslezským vojvodstvím. Většinu území tvoří pahorkatiny a vrchoviny přecházející do nížin kolem Labe. Nachází se tu Orlické hory, Železné hory, Kralický Sněžník a Žďárské vrchy Českomoravské vysočiny.

Nejdelší řekou na území kraje je levobřežní labský přítok Chrudimka, nalezneme zde také Svitavu, přítok řeky Moravy a Labe.

Pardubický kraj má velice rozvinuté všeobecné strojírenství, dále pak průmysl textilní, oděvní a chemický. Významné je tu také zemědělství. Zemědělská půda tu zaujímá skoro 61% z celkové rozlohy. Nejúrodnější oblastí je Polabská nížina.

Nalezneme zde  zajímavé a pro turisty lákavé zajímavosti a památky : Hřebčín Kladruby nad Labem, Kostel sv. Bartoloměje v Kočí u Chrudimi, Kostel sv Jakuba Většího v Poličce s rodnou světničkou Bohuslava Martinů a radnice v Poličce, Pietní území Ležáky, zámek Litomyšl, zámek Slatiňany, zřícenina hradu Kunětická Hora

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *