• Menu
  • Menu

Pískovna Dobříň

Když si ráno přivstanete

Z Prahy do Roudnice nad Labem je to hodina jízdy autem. Horší to bylo s ranním vstáváním. Ve 4. 30 beru připravenou svačinku a vyrážím. Východ slunce stíhám tak, tak. Spíše už je sluníčko nad obzorem, kde už vykukují kopce Českého středohoří.

pískovna Dobříň

Písník Dobříň není těžké najít, protože je hned u silnice cestou na Račice. Jezer tu je více a já mám štěstí, že nejsem v části republiky, kde je teď ráno zataženo. Naopak obloha  s měkkými slunečními paprsky  a místy s temnými mraky dává hladině s písečnými dunami úžasnou atmosféru.  Hodně fouká a je zima, ale v rozlehlé pískovně nikdo není a tak  vítání rána tady je úžasné. První  letošní koupání  se nekoná /ani jsem to dnes neměla v úmyslu/, ale určitě hodně brzy vyzkouším. Koupání je možné na západním břehu pískovny. Pláže jsou travnato-písčité. V sezóně tu zřejmě není žádné zázemí ani občerstvení, ale koupání určitě stojí za to! Jezero se nachází v blízkosti vlakové zastávky Dobříň.

pískovna Dobříň

 

Těžba pískovna Dobříň

Rozlehlá jezera vznikla ve vytěženém prostoru. Těžba písku stále probíhá převážně z vody pomocí plovoucích kolečkových rypadel, a to ve východní části jezera. Po skončení těžby se současné jezero  Dobříň rozšíří na plochu přibližně 150 hektarů. Mělo by sloužit k rekreaci, ale také jako útočiště vodní a pískomilné flory a fauny.

Dobříňský háj

V blízkosti jezer se nachází lužní les o rozloze 22 ha, dříve chráněný jako přírodní rezervace, se staletými duby. V podrostu rostou sněženka podsněžník, dymnivka dutá, křivatec žlutý, plicník lékařský a orsej jarní. Luh patří k největším lokalitám sněženek v severních Čechách.

pískovna Dobříň

Dobříň, obec na říční trase na levém břehu Labe, 2,5 km od Roudnice nad Labem, od níž je oddělená průmyslovým areálem, poprvé uváděná r. 1294. Bývala součástí roudnického panství.

 

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *