Když se Covid 19 uvolní
Do krásného historického města Roudnice nad Labem jsem dorazila v sobotu 25. 4. Den po vyhlášení a zmírnění některých opatření kvůli Covid 19. Zastavila jsem proti pekárně na náměstí, dýchla na mne vůně koláčů i chleba a také rozkvetlé město, pohled na zámek, sochu sv. Vojtěcha s rouškou a hlavně lidé!
U cukrárny právě vyndali stojan s rouškami /zdarma/, v cukrárně jsem si dala kávu s sebou a odolala úžasným načechraným větrníkům, které tak miluju. Kávu jsem si vypila na lavičce a pozorovala jak se náměstí plní auty a dalšími lidmi.
U zámku probíhal Street market. Prodejci ve stáncích nabízeli uzeniny, pečivo , víno a lidé nakupovali v poklidu, ale s velkou radostí zeleninu a všemožné sazenice.Také jsem neodolala a koupila rajčátka a papriky. Z vyhlídky od hradu a pohledem na městské domy, věž klášterního kostela Narození P. Marie a hlásnou věž jsem pokračovala k řece.
Malé skupinky, spíše rodiny se vydali v krásném počasí podél Labe. Cestou zpět mě míjeli cyklisté už ve větších skupinkách. Omámená i slunečními paprsky jsem si přála, aby tyhle chvíle a maličkosti, které nám všem tak moc chyběly, neskončily.
Roudnice nad Labem
Město ve středním Polabí, které patří k nejstarším českým městům, se rozprostírá na levém břehu řeky Labe . První zmínky pocházejí z druhé poloviny 12. Století. Historie města je velmi bohatá, jsou doloženy prehistorické stopy osídlení u brodu přes řeku Labe.
Lobkowiczký zámek
Pražský biskup nechal koncem 12. Století vystavět na skalnatém výběžku nad řekou Labe románský hrad. V období gotiky byl rozšiřován. V 16. Století došlo k přístavbě renesančního křídla a později i k rozšíření celého koplexu. V letech 1652 – 1684, za Václava Eusebia z Lobkowicz byl zámecký komplex přebudován do raně barokní podoby zachované dodnes. Zámek tvoří čtyři křídla kolem prostorného nádvoří a jižní /vstupní / stranu dělí mohutná věž. Zámek byl dlouhá léta prosperujícího panství Lobkowizců a jsou umožněny prohlídky části zámku i původního románského hradu.
Hláska
Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění nejstarší částti města Roudnice nad Labem. Ačkoliv jako pozorovací a ohlašovací věž přečkala středověké válečné konflikty, byla vážně poškozena při požáru města roku 1665. Po rekonstrukci v 18. Století sloužila jako vodojem pro kašnu na Husově náměstí. V současnosti lze vystoupat na ochoz věže. Nezapomenutelným zážitkem se stane pohled na dominantu města – Lobkowiczký zámek a na panorama Českého středohoří. Za dalšími roudnickými památkami se lez vydat po kruhově uspořádané pěší trase s řadou zastavení u vybraných památek. Výchozím místem je rozcestník u románského hradu.
Přidat komentář