• Menu
  • Menu

Roudnice nad Labem

Když se Covid 19 uvolní

Do krásného  historického města Roudnice nad Labem jsem  dorazila v sobotu 25. 4. Den po vyhlášení a zmírnění některých opatření  kvůli Covid 19. Zastavila jsem  proti pekárně na náměstí,  dýchla  na mne vůně koláčů i chleba a také rozkvetlé město, pohled na zámek, sochu sv. Vojtěcha s rouškou a hlavně lidé!

Labská cesta

U cukrárny právě  vyndali stojan s rouškami /zdarma/, v cukrárně jsem  si dala kávu s sebou a odolala  úžasným načechraným větrníkům, které tak miluju. Kávu jsem  si vypila na lavičce a pozorovala jak se náměstí plní auty  a dalšími  lidmi.

street – trhy u hradu

U zámku probíhal Street market. Prodejci ve stáncích nabízeli uzeniny, pečivo , víno a lidé nakupovali v poklidu, ale s velkou radostí zeleninu a všemožné sazenice.Také jsem  neodolala a koupila rajčátka a  papriky. Z vyhlídky od hradu a pohledem na  městské domy, věž klášterního kostela Narození  P. Marie a hlásnou věž jsem pokračovala k řece.

Roudnice nad Labem

Malé skupinky, spíše rodiny se vydali v krásném počasí podél  Labe. Cestou zpět mě míjeli cyklisté už ve větších skupinkách.  Omámená i slunečními paprsky jsem  si přála, aby tyhle chvíle  a maličkosti, které  nám všem tak moc chyběly, neskončily.

Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem

Město ve středním Polabí, které patří k nejstarším českým městům, se rozprostírá na levém břehu řeky Labe . První zmínky pocházejí z druhé poloviny 12. Století. Historie města je velmi bohatá, jsou doloženy prehistorické stopy osídlení u brodu přes řeku Labe.

Labská cesta

Lobkowiczký  zámek

Pražský biskup nechal koncem 12. Století vystavět na skalnatém výběžku nad řekou Labe románský hrad. V období gotiky byl rozšiřován. V 16. Století došlo k přístavbě renesančního křídla a později i k rozšíření celého koplexu. V letech 1652 – 1684, za Václava Eusebia z Lobkowicz byl zámecký komplex přebudován do raně barokní podoby zachované dodnes. Zámek tvoří čtyři křídla kolem prostorného  nádvoří a jižní /vstupní / stranu dělí mohutná věž. Zámek byl dlouhá léta prosperujícího panství Lobkowizců a jsou umožněny prohlídky části zámku i původního románského hradu.

zámek Roudnice nad Labem

Hláska

Hláska je jediným dochovaným pozůstatkem opevnění nejstarší částti města Roudnice nad Labem. Ačkoliv jako pozorovací a ohlašovací věž přečkala středověké válečné konflikty, byla vážně poškozena při požáru města roku 1665. Po rekonstrukci v 18. Století sloužila jako vodojem pro kašnu na Husově náměstí. V současnosti lze vystoupat na ochoz věže. Nezapomenutelným zážitkem se stane pohled na dominantu města – Lobkowiczký zámek a na panorama Českého středohoří. Za dalšími roudnickými památkami se lez vydat po kruhově uspořádané pěší trase s řadou zastavení u vybraných památek. Výchozím místem je rozcestník u románského hradu.

hláska

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *