• Menu
  • Menu

Plzeň – kolem Radbuzy

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Plzeň – kolem Radbuzy

Na chvíli v Plzni

Cestou se zastavujeme  v Plzni na malou procházku s Doctorem.  Možná by spíše bodla vychlazená 12° Plznička. Ale Doctor nepije a já řídím. Parkujeme v jedné z postranních ulic nad řekou Radbuzou. Cesta nás vede kolem  oploceného Papírenského parku, který patřil k papírně.  Park mi nepřipadne jako nějaká  exkluzivní část přírody, ale psi tam nesmí. Kolem plotu z vrchu vypadá park spíše jako smetiště.

Papírna Plzeň

Papírna Plzeň

Jdeme kolem venkovní kavárny s výhledem na řeku, která se nachází v industriálních prostorách papíren Plzeň. Je tady kulturní centrum s galerií a kavárnou. Továrna na papír na břehu Radbuzy vznikla koncem 19. století. Inženýr a vynálezce František Křižík zde instaloval místo plynových lamp elektrické osvětlení. Papírna byla v provozu do roku 2000. Část původního areálu s industriální architekturou je chráněná.

Papírna Plzeň

Papírenská lávka a naučná stezka

Pokračujeme podél řeky, vlevo míjíme Papírenskou lávku, která spojuje Jižní a Východní předměstí Plzně. Naučná stezka  údolím Radbuzy má celkem 12 zastavení s info tabulemi. Cesta vede od  od soutoku u pivovaru až k Cimrmanově lávce ve Lhotě. Trasa naučné stezky kopíruje tok řeky Radbuzy, je součástí systému sportovně rekreačních tras podél plzeňských řek, tzv. plzeňských ‚greenways’, a je sjízdná i na kole.

Radbuza

Na břehu je několik rybářů, jdeme po vyšlapané stezce na  břehu až k dalším mostům. Vstup do vody mění moc pohodlný, ale Doctor si koupel v Radbuze moc užívá. Několikrát si koupel zopakuje a pak procházíme vrchní částí upraveného parku nad řekou.

Radbuza

 

Nad Parkem se tyčí Kostel svatého Mikuláše  Kostel byl  založen roku 1406 na historické tvrzi Mitrvald pánů z Litic.

Papírna Plzeň

Začíná krápat a tak po příjemné procházce se vracíme k autu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *