• Menu
  • Menu

Pomník Bedřicha Smetany

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Pomník Bedřicha Smetany

Jabkenice

V Jabkenické myslivně,  u své dcery Žofie a zetě  J.Schwarze, našel azyl Bedřich Smetana. Původně byla myslivna sídlem lesního úřadu knížat Thurn- Taxisů. V roce 1875, kdy se Smetana uchýlil do bývalé barokní myslivny, byl již hluchý. Tady v Jabkenicích pak žil s malými přestávkami až do své smrti. Skladatel zde složil některé známé opery: Čertova stěna, Hubička, Tajemství, kvartet  Z mého života, symfonické básně Tábor a Blaník, skladbu pro housle a klavír Z domoviny a další…

V roce 1888 byla na myslivně odhalena pamětní deska, kterou věnoval zpěvácký spolek Dobrovan z Bobrovice. Muzeum bylo v myslivně otevřeno již v roce 1928, s expozicí instalovanou zásluhou knížete Alexandra Thurn-Taxise. I když  dál budova sloužila svému účelu,  byla zde zpřístupněna Smetanova pracovna.

Pomník Bedřicha Smetany stojí v zahradě u myslivny. Pískovcový pomník, od akademického sochaře  Františka Bílk, se skládá ze dvou částí. V popředí je nadživotní socha skladatele na podstavci, za sochou je kamenný reliéf, kde jsou znázorněny postavy z jeho děl. Reliéf  je rozdělen na tématická pole: Dolce písní a tria oper, Akt z Dalibora, Hymna Libušina, Báseň má vlast a Z mého života. Na pomník je použit hořický pískovec. Odhalení pomníku se uskutečnilo 8. června 1924, načasováno bylo ke stému výročí narození skladatele.

Památník je  součástí Národního muzea  a je  ve správě Muzea České hudby.

V muzeu je otevřeno každý den mimo pondělí od dubna do října. Otevřeno od 10-17 hodin.

pomník Bedřicha Smetany v Jabkenicích od F. Bílka
pomník Bedřicha Smetany v Jabkenicích od F. Bílka

Jabkenice jsou původně románskou osadou,  první písemné zmínky o ní  jsou z roku 1352. Jak dává tušit název obce je odvozen od jablek a jabloní. Původní název obce byl Jablkynice.

Ve vsi je raně gotický cihlový kostel Narození P.Marie. U kostela stojí roubená zvonice z 15. století. Je to roubená čtyřboká stavba krytá šindelem, poblíž stojí další  lidová chalupa.

Nedaleko muzea se nachází obora .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *