• Menu
  • Menu

Rozhledna SKALKA

Přes Vyžlovku jezdíme často. Některé zastávky na Vyžlovce jsou čistě požitkářského charakteru. U silnice je pizzeria ristorante Vyžlovka, a musím říci, že si tady vždy pochutnáme. Takže po dobrém obědě , při tak nádherné viditelnosti jaká byla v sobotu, šup shodit nějaké ty kalorie na rozhledně Skalka, která je coby kamenem dohodíš od restaurace.

Obec Vyžlovka leží  několik kilometrů západně od Kostelce nad Černými lesy. Písemná zmínka o obci pochází z let 1334, v té době byla součástí černokosteleckého panství. Název obce je pak od slova  „vyžlata“, což znamená , že zde byli chováni lovečtí psi pro vrchnost. Kněžna Savojská vystavěla asi před 250 lety vedle silnice zámeček , odtud se pak vycházelo na hony. Rozhled z hořejší  z obce Vyžlovka , která má výšku 438 m.n.m je při krásném počasí opravdu pěkný. Je vidět na východě Kostelec nad Černými lesy, na sever je pak možno dohlédnout do polabské roviny až k Lysé nad Labem. Při opravdu jasném počasí, jako jsme měli my, je vidět Bezděz, Vlhošť, Ještěd, Ralsko, hřebeny Orlických hor, Milešovka i Krkonoše a Sněžka.

rozhledna Skalka Vyžlovka
rozhledna Skalka Vyžlovka

Jak najdete rozhlednu Skalka?  Na cestě mezi Prahou a Kutnou Horou. Rozhledna je na náhorní plošině v nejvyšším bodě obce, vrchní podesta rozhledny je ve výšce 455 m.n.m. Rozhledna Skalka je vysoká 25 m. Počet schodů na  horní podestu je 105. U rozhledny je začátek naučné a odpočinkové trasy. Je zde vedena i cyklotrasa. Rozhledna byla zpřístupněna 29. prosince 2011.

výhled z rozhledny Skalaka
výhled z rozhledny Skalka

Od autobusové zastávky „ Vyžlovka“ jděte po zelené turistické značce. Na Vyžlovku jezdí autobus č. 382 / Háje – Vyžlovka – Jevany/.

Na rozhlednu je možné se podívat : pátek – neděle : 9-17.30 hodin

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *