• Menu
  • Menu

Dobříš

Město Dobříš

Město, uložené v zeleni lesů a krásné přírody,  je vzdálené asi 40 km od Prahy. Magnetem a velkým lákadlem pro turisty je rokokový zámek , s krásnou francouzskou a anglickou zahradou.  Zámek je také největší dominantou a pamětihodností města Dobříš.  Na zámku je možné se ubytovat a najdete tady i oblíbenou Zámeckou restauraci.

Z dalších památek stojí za zmínku kostel Nejsv. Trojice , spolu s barokním hospodářským dvorem z poloviny 18. stol., který byl postaven vletech 1791-97. V roce 1907 byl kostel přestavěn. Novobarokní kostel byl postaven podle návrhu Antonína Wiehla.

kostel
kostel

Kostel Povýšení sv. kříže byl založen 1589 Oldřichem Doudlebským z Doudleb. Kostelík byl opraven roku 1688 a byl používán jako rodinná hrobka Mannsfeldů.

Na náměstí  mimo zajímavých barokních objektů, stojí klasicistní objekt s věžičkou na valbové střeše, radnice  z roku 1821. V jednom z domů bydlel ruský maršál Bagration, a to roku 1799 při tažení proti Napoleonovi.

Socha sv. Šebestiana připomíná morovou nákazu z let 1713-1714 , kdy zemřelo 150 osob.

Na Kopečku stojí socha sv. Jana Nepomuckého zhotovena Josefem Platzerem roku 1864. Dříve stála na Malostranském mostě, ten již nyní neexistuje.

Na zdejším židovském hřbitově najdete asi 250 cenných náhrobků barokního typu, hřbitov se nachází na vrchu zvaném Větrník.

Roku 1905 byly do zátoky zdejšího Huťského rybníka vysazeny první ondatry ve střední Evropě.

U Dobříše byla vybudována soustava rybníků , Papež a Strž slouží jako přírodní koupaliště.

Dobříší vede značená cyklistická trasa . Trasa vás dovede na vrcholky Hřebenů.

Dobříš
Dobříš
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *