• Menu
  • Menu

Praha hlavní nádraží

Vánoce na Hlavním nádraží v Praze

Mnoho lidí nechává nákup vánočních dárků takzvaně na poslední chvíli. To není nic proti ničemu, ale nastává problém, že v posledním týdnu před svátky jsou obchody v centru i na okraji města přeplněné a nákupy hraničí s očistcem. Jedno řešení ovšem existuje.

Nové kolejiště a nástupiště

Předvánoční nákupy

Přímo v centru Prahy najdeme největší secesní památku v Česku, železniční stanici Praha-hlavní nádraží. Po rozsáhlé rekonstrukci kolejiště a odbavovací haly máme možnost přímo v útrobách staniční budovy dokoupit poslední dárky pod vánoční stromeček. Celá přestavba byla totiž pojata po vzoru zahraničních městských nádraží a bylo zde zbudováno několik velkých či menších poboček významných obchodních řetězců. Bez davů lidí a dlouhých front vybírám knížku v knihkupectví NeoLuxor, v Teta-drogerii něco pro manželku, pár drobností ve Sparkysu. Dá se nakoupit i značková móda, sportovní vybavení v Hervisu a mnoho dalšího. Pro chvíle oddychu dávám kávu v Café Coffee day a pak hurá do Burger King na něco dobrého do žaludku.

Odbavovací hala

Historická Fantova budova

Mám tedy nakoupeno, ale když už jsem tady, užiji si i trochu té secesní Prahy. Znovuotevřená středová část odbavovací budovy Josefa Fanty nabízí dokonalý pohled do historie. Podle dochovaných fotografií byly zhotoveny a instalovány přesné repliky podlah, vitráží, kování a keramické dlažby. Zvenčí byla opravena fasáda a střecha. Zbývající dvě boční křídla na svou přestavbu teprve čekají, je naplánována na rok 2019.

Fantova budova

Návštěva Hlavního nádraží může mít i nepříjemné stránky. Když přijedete vlakem, je vše v pohodě. Pokud volíme MHD, je nejlepší přijet metrem trasy C. Kdo však přichází od tramvaje nebo z centra města pěšky, vystavuje se riziku obtěžování bezdomovci a somráky. Ti se i přes snahu Městské Policie stále vyskytují v přilehlých Vrchlického sadech, a to v počtu o hodně větším, než malém.

Nové kolejiště a nástupiště
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.