Letohrádek Baba
Nádherný pohled na řeku Vltavu a na panorama Prahy uvidíte od zříceniny jménem Baba. Zřícenina stojí na návrší, na levém břehu řeky Vltavy, na okraji ostrohu nad Babskými skalami, jižně od ústí Šáreckého (Lysolajského) potoka.Vidět je Troja a Bohnice, Císařský ostrov, Hradčany, Bubeneč. Dodnes se vedou spory, zda-li jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu. Ve skutečnosti je Baba pozůstatkem letohrádku. Pražský měšťan Jindřich Žežul zde v roce 1622 založil vinici. Vinice později měla několik dalších majitelů. Letohrádek/lusthaus/ zde vybudoval jeden z nich , Servác Engel z Engelflussu po roce 1650. Později však začal letohrádek s nádherným výhledem chátrat, obyvatelé jej rozebírali na stavební materiál, ve 40. letech 18. století je j pobořila bavorská i francouzská vojska. Byla zlikvidována i zahrada s ušlechtilými stromy.
Zřícenina Baba
O záchranu letohrádku se zasloužili v roce 1855 dělníci, kteří pracovali na stavbě žel. dráhy. Zabezpečili zbytek zdi, do holé stěny prolomili okno a vsadili štíhlý gotický oblouk. Letohrádek tak dostal vzhled romantické zříceniny.
Chráněná přírodní památka Baba
Skály a stráně , které se zdvihají nad železniční tratí jsou od roku 1982 chráněnou přírodní památkou (7.33 ha) . Výhled v barevném podzimu je nádherný, možná nejkrásnější pohled z vrcholu je pak v době, kdy kvetou žluté koberce tařice skalní. Písemné prameny o názvu návrší jsou již z 15. století. V minulém století potvrdili archeologové osídlení již v mladší době kamenné. V 19. století byla většina Šárky bezlesá a lesy byly pouze blízko kostela sv. Matěje. Šárecké stráně byly vypásány stády ovcí, a tak se zde vyvinula travinná a keřová a teplomilná společenstva, jejichž zbytky zde nalezneme jako součástí chráněných území. Na jižních svazích , za dob Karla IV. až do 18. století, nacházely vinice (např. Zlatnice, Žežulka, Šatovka nebo Baba). Šárka byla na přelomu 19. a 20. století zalesněna. Bohužel byly vysazovány ve velké míře nevhodné dřeviny, zejména trnovník akát a modřín opadavý. V současnosti je snahou nahrazovat akátové porosty původními dřevinami.
Tichá a Divoká Šárka
Tichá a Divoká Šárka je tradičním výletním místem pražanů a zdaleka naní jen rekreačním zázemím pro obyvatele Prahy 6. Územím vede několik turistických stezek. V lokalitě najdete lesy, údolí , vyhlídky, skály , zříceninu a pět zvláště chráněných údolí. V lese jsou lavičky.
Baba – vilová čtvrť
Baba patří k nejkrásnějším pražským vilovým čtvrtím. Kolonie vznikala v letech 1929- 33 a do dnešní doby patří k ukázkovým místům naší funkcionalistické architektury. Na světě najdete podobné jenom čtyři : Vídeň, Stuttgart, Wroclav a Brno V roce 1993 byla vilová čtvrť Baba byla vyhlášena za památkovou zónu. Autorem urbanistické koncepce je Pavel Janák. Domy projektovali další uznávaní architekti : Adolf Benš, Antonín Černý, Josef Fuks, Josef Gočár, Josef Grus, František Kavalír, Jan Evangelista Koula, Ladislav Machoň,Oldřich Starý, František Zelenka, Ladislav Žák, Nizozemec Mart Stam a další…. Vily s plochými střechami, každá jiného typu, byly umístěny ve svahu tak, aby si vzájemně neclonily. U vil byly zbudovány upravené zahrádky.
Jak se dostanete na Babu
Nachází se na okraji Dejvic mezi kostelem sv. Matěje a okrajem skalnatého návrší Baba .K Babě je možné dojet MHD od stanice Hradčanská autobusem č. 131 do zastávky U Matěje, kde pěknou procházkou vilovou čtvrtí dorazíte přímo ke zřícenině. Je možné zastavit někde ve vilové čtvrti nebo v blízkosti kostela sv. Matěje na Babě. Kolem Baby prochází i červená turistická značka. Po ní můžete jít od zastávky U Matěje až k Babě. Tato turistická stezka vede dále přes Dolní Šárku do Divoké Šárky. Na druhou stranu vede Šáreckým údolím rovněž do Divoké Šárky.
Pozn. některé pasáže převzaty z knihy : Encyklopedie, Petr David, Vladimír Soukup
Přidat komentář