Znosimská brána
Leč Praha-Vídeň, výlet začínám z Benešova, za a) kvůli úspoře času, za b) protože okolí Prahy už mám docela projetý. Začínám kafíčkem a pokračuju po červené turistické značce do Vlašimi. Na to, že sem na turistický, přijde mi, že docela často jedu po silnici. Na druhou stranu lesy a pole sou pěkně po bahínku, protože včera pršelo, i přesto je jak v prádelně.
Znosimskou branou
Do Vlašimi přijíždim od vesnice Znosim, kde Znosimskou bránou vstupuju do zámeckého parku – je to jedna ze 3.bran, kterými se dá do parku vstoupit. Dalšími jsou Vlašimská a Domašínská. Celým parkem vede naučná stezka, takže hned za branou se dovídám, že Znosimská brána byla postavená v 50.letech 19.stol. a její průčelí jsou zdobena symbolem majitelů panství Auerspergů – hlavou zubra. Park byl do 18.století oborou s lovnou zvěří, ale na konci století tu začali tehdejší majitelé panství budovat zámecký park v romantickém stylu.

Bohužel do Vídně daleko a času málo, takže opět sedám na kolo a projíždim zámeckým parkem – zastavuju se jen u dřevěné sochy vydry, která tu je protože vydry tady opravdu žijou a u čínského pavilonu, který patří mezi místní nejzajímavější stavby. Potom podél Blanice vyjíždim z parku. Samozřejmě zajímavostí je tu mnohem víc a stojí za to zůstat dýl a v klidu se projít mezi vzrostlými stromi podél řeky a užít si místní skvosty.
Zámek ve Vlašimi
Já vyjíždim na náměstí a Vlašimskou bránou se jedu juknoout na zámek. Tato brána je vlastně hlavní vstup a tomu odpovídá i její výzdoba – najdete na ní 13 erbů držitelů sídla.

Zámek je hned za ní a vznikl přestavbou gotického hradu z roku 1303. Kolem roku 1600 byl přestavěn na renesanční zámek a jeho dnešná podobu dostal v 19.století kdy tu sídlili již zmínění Auerspergové. Zámek je samozřejmě veřejnosti přístupný a sídlí tu i muzeum Podblanicka. Snad netřeba zmiňovat, že legendární Blaník je od Vlašimi co by kamenem dohodil, takže hurá na něj!!
na konec cesty na kole
Přidat komentář