• Menu
  • Menu

Vlašim – Praha Vídeň na kole 1

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Vlašim – Praha Vídeň na kole 1

Znosimská brána

Leč Praha-Vídeň, výlet začínám z Benešova, za a) kvůli úspoře času, za b) protože okolí Prahy už mám docela projetý. Začínám kafíčkem a pokračuju po červené turistické značce do Vlašimi. Na to, že sem na turistický, přijde mi, že docela často jedu po silnici. Na druhou stranu lesy a pole sou pěkně po bahínku, protože včera pršelo, i přesto je jak v prádelně.

Znosimskou branou

Do Vlašimi přijíždim od vesnice Znosim, kde Znosimskou bránou vstupuju do zámeckého parku – je to jedna ze 3.bran, kterými se dá do parku vstoupit. Dalšími jsou Vlašimská a Domašínská. Celým parkem vede naučná stezka, takže hned za branou se dovídám, že Znosimská brána byla postavená v 50.letech 19.stol. a její průčelí jsou zdobena symbolem majitelů panství Auerspergů – hlavou zubra. Park byl do 18.století oborou s lovnou zvěří, ale na konci století tu začali tehdejší majitelé panství budovat zámecký park v romantickém stylu.

Znosimská brána
Znosimská brána

Bohužel do Vídně daleko a času málo, takže opět sedám na kolo a projíždim zámeckým parkem – zastavuju se jen u dřevěné sochy vydry, která tu je protože vydry tady opravdu žijou a u čínského pavilonu, který patří mezi místní nejzajímavější stavby. Potom podél Blanice vyjíždim z parku. Samozřejmě zajímavostí je tu mnohem víc a stojí za to zůstat dýl a v klidu se projít mezi vzrostlými stromi podél řeky a užít si místní skvosty.

Zámek ve Vlašimi

Já vyjíždim na náměstí a Vlašimskou bránou se jedu juknoout na zámek.  Tato brána je vlastně hlavní vstup a tomu odpovídá i její výzdoba – najdete na ní 13 erbů držitelů sídla.

Vlašimská brána
Vlašimská brána

Zámek je hned za ní a vznikl přestavbou gotického hradu z roku 1303. Kolem roku 1600 byl přestavěn na renesanční zámek a jeho dnešná podobu dostal v 19.století kdy tu sídlili již zmínění Auerspergové. Zámek je samozřejmě veřejnosti přístupný a sídlí tu i muzeum Podblanicka. Snad netřeba zmiňovat, že legendární Blaník je od Vlašimi co by kamenem dohodil, takže hurá na něj!!

na kole následující den

na konec cesty na kole

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *