• Menu
  • Menu

Blaník – Praha Vídeň na kole 2

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Blaník – Praha Vídeň na kole 2

Velký a Malý Blaník

Legendu o hoře Blaník, v jejímž nitru spí blaničtí rytíři, kteří vyjedou na pomoc českému lidu až mu bude nejhůře asi netřeba nikomu představovat, ovšem ruku na srdce kolik z nás ví, kde Blaník leží a kdo byl nahoře?

vvýhledy z rozhledny
vvýhledy z rozhledny

Doporučuju tenhle výlet spojit s návštěvou Vlašimi, odkud i já vyrážim…..

Rozcestník

Na náměstí před zámkem ve Vlašimi je turistický rozcestník, který mi hlásí vrchol Velkého Blaníku 10 km po červené turistické značce. Trasa je to delší, ale krásná – cesta mě vede alejí, kolem rybníka, pálim to přes, po dešti krásně zelený les, abych se cestou mezi poli dostala na silnici. Po ní už je to co by kamenem dohodil na parkoviště kousek za vesničkou Kondrac odkud se jde přímo na Blaník.

Dům přírody Blaníku a Geologická expozice hornin Podblanicka

Nachází se tu i dům přírody Blaníku a Geologická expozice hornin Podblanicka. Cesta začíná pěkným sjezdíkem (pro chodce klesáním) k Brodeckému potoku, jehož koryto mě uchvacuje. Asi 15 minut fotim průzračný potůček klikatící se v les, obklopený zelenými kapradinami a keříky s mechem porostlými kameny v korytě. Odolali byste?

Na Velký Blaník

Potom zahajuju samotný výstup nahoru na Velký Blaník. Většinu cesty k rozcestí, co je těsně pod Blaníkem, se docela dá i jet. Je to sice náročný a síly dochází, ale dá se. Od rozcestí nejdřív tlačim a pak hážu kolo na rameno a začínám závěrečné stoupání. Tomu říkám prověrka fyzičky – navíc kolo by mělo nést mě, neee naopak 🙂

Brodeckému potoku
Brodeckému potoku

Rozhledna na Blaníku

No naštěstí to není daleko a brzo se ocitáme pod rozhlednou na vrcholu. Rozhledna slouží i jako malý kiosek s občerstvením a suvenýrama. Je tu hrozně milá paní, která vám ochotně zodpoví jakkoliv zvídavou otázku. Takže se dozvídám, že k výhledu zhora je nutné překonat ještě 170 schodů. Platím vstupné 20 Kč/dospělí (děti myslim půlka) a pouštim se do dalšího výstupu. Nahoře se kochám zvlněnou benešovskou krajinkou a prohlížim si svůj následující cíl Malý Blaník. Znovu dole – doplňuju energii, ionty a vodu = dávám párky, malý pifko a vodu.

rozhledna na vrcholu
rozhledna na vrcholu

Na Malý Blaník

Taky se dozvídám, že na Malém Blaníku stojí zřícenina kaple Máří Magdaleny v jejímž středě vyrůstá památný smrk – tomu se říká Farář. Dříve vedle něj rostly ještě další dva stromy, kterým se říkalo Ministranti.

Pak se loučim a zahajuju sjezd po červený k parkovišti na silnici mezi Louňovicema pod Blaníkem a Načeradcem. Paní mi ještě poradila, že pokud si chci ušetřit tlačení přes vrstevnice, ať se na silnici odpojim od červený a vydám se doleva a pak až bude po levý straně malý parkoviště, ať odbočim na lesní cestu doprava, za chvilku potkám zase červenou a pak už jen dovyjet nahoru.

památný strom uprostřed kaple
památný strom uprostřed kaple

Dostat se sem je podstatně jednodušší než na Velký Blaník. Rozhlednu, ani občerstvení nečekejte, ale zbývající obvodová zdiva kaple obklopená hustým lesem dávají místu zvláštní tajemný nádech. Dříve tu stávala dřevěná kaplička. Sem tu úpně sama, sedám si na lavičku a užívám klid a atmosféru tohohle kouzelnýho místa.

cesta na kole následující

cesta na kole předcházející

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *