• Menu
  • Menu

Vranov nad Dyjí – Praha Vídeň na kole 6

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Vranov nad Dyjí – Praha Vídeň na kole 6

Železná opona 

Ráno mě budí sluníčko-super. Balim a jedu do Vranova nad Dyjí. Brousim si zuby na kafíčko a nějakou dobrou snídani. Kolem 8 přijíždim k zámku. Bohužel otvírají až v 9, takže nezbývá než fotit za branou. Škoda, zrovna sem sem se chtěla juknout- zámek totiž patří mezi nejvýznamnější světské barokní stavby ve střední Evropě a je zasazen do krásné přírody NP Podyjí. Tyčí se totiž na vysoké skále přímo nad Dyjí.

pohled na zámek od řeky
pohled na zámek od řeky

NP Podyjí

Potom pokračuju po červené turistické značce podél řeky, která mě po chvíli začíná stoupat lesem a napojuje na cyklotrasu. Součástí jsou 2 prudčí kopečky, který fungují jako dobrá ranní rozcvička,  zbytek se dá vyjet v pohodě. Potom už dojíždim do vesničky Čížov, která je zároveň hraniční. Je 9, místní hospoda bohužel otvírá až v 10. Naštěstí na jejím konci, prakticky naproti návštěvnického centra Národního Parku Podyjí  je krásný travnatý plácek s hřiště, který láká k odpočinku.

Hamerská lávka v NP Podyjí
Hamerská lávka v NP Podyjí

Železná opona

Co mě ale zaujalo víc je plot s ostnatým drátem, strážní věž a něco co připomíná velké železné ježky. Z informační tabule se dozvídám, že to je jediná zachovalá ukázka železné opony v České republice. Z této oblasti byli vystěhováni všichni obyvatelé, obce a samoty byly srovnány se zemí a během let byla linie železné opony několikrát přesunuta do vnitrozemí. Tento komplex znamenal značný zásah do krajiny a přírody, zároveň však zabránil jakémukoliv dalšímu narušování přírody. Doplňuju tekutiny a cpu do sebe cukr v podobě Lipíček a po přečtení citátu Gustava Husáka „Hranice niesú korzo, aby sa tu volakdo prechádzal!“ s úsměvem překorzuju směr Rakouska. Ještěže časy minulé jsou minulými.

železní ježci
železní ježci

na kole následující den

na kole předcházející den

Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *