• Menu
  • Menu

Vinobraní na Grébovce – Antické bakchanálie

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Vinobraní na Grébovce – Antické bakchanálie

„Vinobraní na Grébovce“patří k vrcholným událostem života městské části a scénář jeho jubilejního, pátého ročníku, slibuje nezapomenutelné zážitky. Soudě podle obrovské návštěvnosti minulých ročníků je také zřejmé, že se volba Grébovky jako hlavní scény slavností sklizně vinné révy osvědčila. Z Vinobraní na Grébovce se postupně stává kulturní událost celopražského významu,“ míní zástupkyně starosty Michaela Marksová.

Vinobraní Na Grébovce

Program 2011
PÁTEK, 16. ZÁŘÍ, NÁMĚSTÍ MÍRU 14:00 – 22:00 HOD.

SOBOTA, 17. ZÁŘÍ, HAVLÍČKOVY SADY
14:00 Zahájení starostou MČ Praha 2 Ing. Jiřím Paluskou
14:15 Slavnostní ceremoniál antických bohů
14:30 Otevření soutěžního a programového odpoledne
15:30 Gladiátorské hry
18:00 Ilona Csáková
18:15 Vyhlášení nejlepších soutěžících, předání cen
19:30 Noční gladiátorské hry
20:30 Corvus Corax (Německo)
21:45 Slavnostní ohňostroj

GROTTA (PROGRAMEM PROVÁZEJÍ ŘÍMŠTÍ BOHOVÉ)

15:00 Slavnostní odhalení sochy Neptuna
16:00 Neptunova vodní harfa
17:00 Božské housle Michaela Hejče
17:30 Návrat Minervy a Múz na Grottu
18:30 Venušina milostná harfa
19:00 Božské housle Michaela Hejče
20:00 Nadpozemská hra světel, stínů a barev

Vinobraní Na Grébovce

DOPROVODNÝ PROGRAM

V CELÉM AREÁLU PARKU PRODEJ BURČÁKU, DOBOVÉHO OBČERSTVENÍ, VÝROBKŮ TRADIČNÍCH ŘEMESEL, PRETORIÁNSKÁ GARDA A GLADIÁTORSKÁ ŠKOLA, ANTICKÉ CHRÁMY A ARÉNA, BAKCHANTKY A NYMFY, SATYROVÉ A KEJKLÍŘI, SLON A KOŇSKÁ SPŘEŽENÍ, VĚŠTÍRNA A LÁZNĚ, VINNÁ FONTÁNA A DALŠÍ ZÁZRAKY PŘÍRODY.

“Antické bakchanálie” – tak zní podtitul pátého ročníku “Vinobraní na Grébovce”, pořádaného městskou částí Praha 2 ve dnech 16. a 17. září 2011 na náměstí Míru a v parku Havlíčkovy sady, známém jako Grébovka.
Tradiční vinobraní bude mít tentokrát pevně v rukou Bakchus, bůh vinné révy a nespoutaného veselí. Parku Grébovka tak vdechne jedinečnou atmosféru starověkého Říma, kterou patřičně okoření nadpozemské zážitky v přítomnosti římských bohů.

Antické veselí vypukne již v pátek 16. září na náměstí Míru, kde se na stylovém tržišti představí dobová řemesla. A jaké by to bylo vinobraní, kdyby nebylo k mání hned několik druhů burčáku včetně oblíbeného červeného z vinice v Havlíčkových sadech. O zábavu se postarají satyrové na chůdách, jokulátoři žonglující s jablky, kruhy i ostrými noži, chybět tu nebude ani samotný Bakchus. A po setmění náměstí rozzáří ohňová show.

V sobotu 17. září se hlavní scénou vinobraní stane park Grébovka. S tím, co se tu po celé odpoledne a večer bude dít, se každý příchozí bude moci detailně seznámit prostřednictvím “Antických novin Bakchanálií”, které získá hned při příchodu.

Park navštíví deset římských bohů v čele s Jupiterem. Božská suita se přivítá s návštěvníky a požehná rodinnému krbu, lásce i moudrosti. Poté zahájí odpoledne plné her, nespoutaného veselí a mnoha překvapení. Slavnostní ráz zahajovacího ceremoniálu umocní fanfáry a pochod pretoriánské gardy – osobní stráže římských císařů. Dobovou atmosféru dokreslí všudypřítomné bakchantky, nymfy, satyrové a tanečnice doprovázené libými zvuky lyry a harfy.

Starověký Řím ožije ve své každodennosti např. na tržišti, v dobových lázních, na Foru Romanu nebo v zápasech gladiátorů – budeme svědky jejich výcviku nebo průvodu arénou v čele s živým slonem. Dobu největší slávy Římské říše připomene jízda vozatajů. A nebezpečné bestiárium naznačí, že staří Římané rozhodně nepěstovali mírumilovnou zábavu.

Vinobraní Na Grébovce

Pro všechny návštěvníky bez rozdílu věku se chystají soutěže o ceny v chrámech jednotlivých bohů. Zápolit se bude např. v ovládnutí všech forem vody v chrámu Neptuna, věšteckých darů v Apollonově chrámu či ovládnutí hromů a blesků v chrámu Jupitera.

Jedním z vrcholů programu a nejvýznamnější událostí vinobraní bude slavnostní otevření a zpřístupnění nově zrekonstruované Grotty a jejího blízkého okolí, tzv. romantické části s jezírkem a vodopádem. „Po loňském otevření Pavilonu je Grotta dalším velkým počinem na cestě nesmírně náročné obnovy areálu Havlíčkových sadů,“ říká starosta Jiří Paluska. „Za necelých deset let se Grébovka, a především všechny cenné stavby uvnitř parku, proměnily k nepoznání. Nyní prožívá renezanci další připomínka někdejší slávy. Zakladatel areálu, podnikatel Moritz Gröbe, koncem 19. století využíval Grottu pro společenské účely a odpočinek – nejrůznější slavnosti, posezení s přáteli a rodinou… Věřím, že ji podobně dobrý osud čeká i v 21. století a že definitivně skončilo období, kdy byla územím nikoho,“ podotýká Jiří Paluska.

Grotta bude slavnostně otevřena symbolickým návratem Neptuna a Múz, čemuž bude předcházet souboj Minervy a Neptuna. Po vítězném souboji se Neptun slavnostně ujme vlády nad Grottou, která bude zasvěcena devíti múzám.

O velkolepý závěr vinobraní se postarají Ilona Csáková coby Kleopatra ze stejnojmenného muzikálu a legendární německá kapela Corvus Corax. Slavnost bude zakončena velkolepým ohňostrojem.

/pozn. text převzat z internetu/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *