Kampa a její okolí slouží nejenom k romantickým procházkám obyvatelů Prahy , rádi sem míří kroky tisíce turistů, je možné zde v letních měsících odpočinout na trávě pod vzrostlými stromy, navštívit Muzeum Kampa, shlédnout například často instalované výstavy , fotografie z domova i ze světa , ale je možné kochat se krásou a pohledy na pulsující Vltavu s výletními parníky, ale také odsud pozorovat Karlův most s pozadím Hradčan , Národní divadlo a desítky dalších úchvatných budov zapadajících do panoramatu stověžaté Prahy. Kampa je prostorem a místem , kde se několikrát za rok pořádají různé akce spojené s hudbou, divadlem , malováním , jarmarky , či akcemi spojenými s Mikulášem , adventem, vánocemi nebo jinými důležitými i nedůležitými akcemi. Během celého roku je zde nedefinovatelný , ale o to krásnější duch opojení a sounáležitosti s místem.
Kampa je malý umělý ostrov s rozlohou 2,65 ha na Vltavě, lokalizovaný na Malé Straně, oddělený mlýnskou strouhou Čertovkou. Nejstarší zmínka o Kampě pochází z roku 1169. Přirozené náplavy a navážky z požárů zvyšovaly plochu umělého ostrova a v počátcích 17. století byly zpevněny břehy. Od 17. do 20.století byly na Kampě pořádány známé hrnčířské trhy.
Po zahradách, které postupně začaly na ostrově vznikat, se zde počátkem 15. století začaly stavět mlýny. Z Karlova mostu se dalo po schodech , které zde byly postaveny, sejít na Kampu od r.1884. Vzniklé zahrady později začaly nahrazovat zahrady šlechtické. , v 17. století byla např. vybudována Michlovská zahrada , která byla součástí paláce na Újezdě, Odkolkovská zahrada , na ni navazující Kaiserštejnská zahrada. Po druhé světové válce byly zahrady propojeny a vznikl zde park přístupný veřejnosti. Z mlýnů je asi nejznámější , vybudovaný přímo na Vltavě, Sovův Mlýn , kde od roku 2001 je Muzeum Kampa . Na Velkopřerovském náměstí je to renesanční Velkopřerovský mlýn (Štěpánovský) ze 16.století, U Čertovky stojí mlýn „HUŤ“. Mlýnské dřevěné kolo je z roku 1995.
Na Kampě je několik soch a pomníků, pomník Josefa Dobrovského, z bílého mramoru Dívka s hrozny, Sedící dívka a jistě populární mimina sochaře Davida Černého.
Čertovka je umělý vltavský kanál, který odděluje Kampu od Malé Strany. Na jeho výstavbě se podíleli Johanité, tímto kanálem bylo možno přivádět a regulovat přítok vody k mlýnům. Dle pověsti je jméno Čertovka odvozeno od ženy označované jako ďábelská, která v blízkosti bydlela.
Přidat komentář