• Menu
  • Menu

Židovský hřbitov a Staronová synagoga

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Židovský hřbitov a Staronová synagoga

Židovský hřbitov – založen v první polovině 15. století a společně se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším židovským památkám.

Židovský hřbitov

Nejstarší náhrobek z roku 1439 náleží básníkovi a učenci Avigdoru Karovi. Významnou osobou, která je na hřbitově pochována,  je učenec rabi Nehudá Liwa ben Bacalel , zvaný rabi Low . S jeho postavou je spjata pověst o vytvoření GOLEMA . Dalšími významnými osobami jsou například  Mordechaj Maisel ( primas Židovského hřbitova) , David Gans – matematik , astronom, učenec a historik …a další. Celkem se zde nachází kolem 12. tisíc náhrobních kamenů. Na zdejším hřbitově se pohřbívalo do roku 1787. Další hřbitov , který začala židovská komunita používat , je morový hřbitov na Žižkově (1680-1890), dnes jeho zbytky leží pod žižkovskou televizní věží. Od.r1891 je používán hřbitov, který je součástí Olšanských hřbitovů.

Židovský hřbitov

V roce 2010 patřilo Židovské muzeum v Praze k nejnavštěvovanějším památkám, zavítalo sem přes 560 tisíc návštěvníků.

Židovský hřbitov se nachází  v Josefově na Starém Městě, před založením hřbitova zde byl hřbitov Židovská zahrada.

Staronová synagoga – náleží k prvním gotickým stavbám v Praze k nejstarším dochovaným synagogám Evropským.   Byla vystavěna v posledním desetiletí 13. století. Štíty jsou ze století 14. tého. Přístavby z doby pozdější : vstupní portál s jemně tesanou ornamentikou je nejstarším dochovaným architektonickým portálem pražským.

Otevírací doba : 1.4 –  31.10 .  9.00 – 18.00 hodin

1.11. – 31.3.    9.00 –  17.00 hodin

 

Vstup je zpoplatněn.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *