• Menu
  • Menu

Pražský orloj

Z krásné výstavy Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně spěcháme na Staroměstské náměstí. Je právě poledne, počasí jak vymalované, dostat se k právě zpřístupněnému orloji není tak jednoduché. Je tu plno. Nově opravený orloj byl spuštěn včera 28. října, v den, kdy započaly oslavy 100 let Československa.

Pražský (staroměstský) orloj

Opravy orloje trvaly více jak půl roku. Místo plechových okének nás Apoštolové zdraví z nových vitrážových, která zdobila orloj původně. Nově zprovozněný a zrestaurovaný orloj je lákadlem nejenom pro turisty, ale pro všechny, kteří mají Prahu rádi. Orloj je nejstarší mechanický stroj na světě, stroj, který se už více jak 600 let pohybuje! Elektrický pohon z let 1948 byl při rekonstrukci nahrazen původním mechanismem. Orloj je poháněn konopnými lany, které se navíjejí na dřevěné lanové bubny. Potlesk byl poděkováním a tečkou za krátkým vystoupení, které se bude opakovat každý den, každou hodinu.

Pražský staroměstský orloj

Staroměstský orloj nebo také Pražský orloj jsou středověké astronomické hodiny, které jsou umístěné na jižní straně věže Staroměstské radnice v Praze Orloj je poprvé historicky doložen v listině  z 9. října 1410. Orloj (hodinový stroj a astronomickou sféru) vytvořili hodinář Mikuláš z Kadaně a astronom Jan Ondřejův zvaný Šindel před rokem 1410, z něhož pochází první písemná zmínka o orloji. Kamenická výzdoba orloje je dílem parléřovské kamenické huti.

Pražský staroměstský orloj

Pražský orloj patří mezi nejvýznamnější technické památky nejenom Prahy a českých zemí, ale i celé Evropy. Centrální a hlavní součástí orloje je astronomická část (tzv. sféra), která v zeměstředném systému zobrazuje staročeský i novodobý čas a právě probíhající astronomické jevy jako východ a západ Slunce, pohyb Slunce a Měsíce a další vzájemné pohyby nebeských těles.

Pražský staroměstský orloj

Spodní kalendárium je srozumitelnější – ukazuje dny a měsíce s jejich astrologickými znameními. Divácky nejatraktivnější jsou ale pohyblivé figury, především postavy dvanácti apoštolů, které se postupně objevují v okéncích bývalého vězení v horní části orloje.

Výstava vztahující se k rekonstrukci věže radnice nyní probíhá ve staroměstské radnici.

Pražský staroměstský orloj
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *