• Menu
  • Menu

Prezidentský vlak 2018, Praha

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Prezidentský vlak 2018, Praha

K 100. výročí vzniku Československa, které připadá na rok 2018, probíhá několik akcí u nás a pevně věřím, že i u našich bývalých východních sousedů. Jednou z největších připomínek této významné události je projekt Národního technického muzea a Národního dopravce na železnici, Českých drah. Po téměř 4 000 ujetých kilometrech v Čechách, na Moravě i na Slovensku se zpátky do Prahy vrací Prezidentský vlak 2018. Máme vyjímečnou možnost zhlédnout naprosto unikátní soupravu složenou mimo jiné ze tří salónních vozů bývalých československých prezidentů.

Prezidentský vlak 2018
Prezidenský vlak

Až do 19.září bude tato unikátní souprava vystavena na Masarykově nádraží v Praze. Jedná se o salónní vozy Františka Ferdinanda, T. G. Masaryka a G. Husáka. Dále je k vidění restaurovaný „pancéřový“ vůz, kterého hlavně využíval Gustav Husák. Tomu se pádem z vrtulníku zabila manželka a on sám přestal mít důvěru k létání, proto dával přednost cestování hlavně po železnici. Souprava byla do metropole přivezena 27. Srpnu lokomotivou T478.1010. Bohužel, vzhledem k aktuálnímu stavu počasí, nebyla součástí vlaku i parní lokomotiva 464.102. Nicméně i tento exponát NTM můžeme obdivovat v rámci expozice v prostorách plánovaného areálu Národního technického muzea na Masarykově nádraží v Praze.

Prezidentský vlak 2018
Expozice

Nejbezpečnější příchod k Prezidentskému vlaku je areálem hlídaného parkoviště z ulice Hybernská a naše kroky musí směřovat směrem k mostnímu překlenutí autostrády nad kolejištěm Masarykova nádraží. Alternativou je příchod z 1. nástupiště Masarykova nádraží kolem pobočky České pošty a dále přes zmíněné parkoviště. Expozice je přístupná zdarma. Do dvou nejstarších vozů lze nahlédnout jen z návštěvní plošiny staženými okénky. Zbytek vystavených vagonů můžeme projít a obdivovat i interiéry.

Naprosto poslední možnost vidět Prezidentský vlak 2018 bude 22. září na Národním dni železnice v Českých Budějovicích.

Martin Pišín
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *