• Menu
  • Menu

Průhonický park

Zimní království – Průhonický park

Rozsáhlý přírodně krajinářský park, patřící  se svojí rozlohou 250 ha k největším v Evropě, najdete kousek za Prahou v Průhonicích

Každé roční období má  v parku neopakovatelnou atmosféru a můžete zde trávit chvíle odpočinku, hezké chvíle při procházkách zelenými anebo právě zasněženými  romantickými partiemi parku, nebo pozorovat ptactvo na zdejších vodních plochách. Najdete zde nejenom krásnou přírodu, klid , ale i možnost vzdělání a poučení. Park je protkán velkým množstvím cest a cestiček a  je silnicí rozdělen na dvě části, ta vzdálenější více přírodní je Obora.V parku najdete  některé romantické stavby, např. umělou zříceninu Gloriet a 3 rybníky – Podzámecký, Labeška a Bořín, společně s  dalšími malými vodními plochami.

A i když Vám zalézá mráz za nehty, a park je pokryt bílou pokrývkou, můžete zde objevit květ žlutého vilínu anebo krásu ledových kapek a útvarů na vodopádech, či větvích majestátních stromů.V zimních dnech, pokud napadne trochu sněhu,  vás nepřekvapí ani človíčci na běžkách.

Průhonický park se stal po centru Kutné Hory druhou lokalitou Středočeského kraje, zapsanou do světového seznamu chráněných památek UNESCO. Park je Národní kulturní památkou.Zařazení parku na seznam chráněných památek potvrdil na výročním zasedání výbor UNESCO v Brazílii. Jako mimořádné dílo zahradní architektury 19. století Průhonický park už v roce 1992 na seznam nominovalo ministerstvo životního prostředí. Unikátní park o rozloze 250 hektarů začal v roce 1885 budovat hrabě  portugalského původu Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. V roce 1927 ho prodal československému státu.  

Vilín virginský ((Hamamelis virginiana) kvete od září do konce roku, vilín velkolistý od prosince do konce února, od ledna následuje většina ostatních druhů vilínů a jejich kultivarů. Jako poslední vykvétá v únoru v. japonský. Existuje poměrně velká paleta barev květů mezi žlutou a červenou .

Park je otevřen po celý rok. Pro návštěvníky nejpřitažlivější  je jaro, kdy začínají kvést proslulé rhododendrony a azalky. Roste tady přes 1000 druhů a odrůd stromů a keřů a rhododendronů je tady na 8000 exemplářů. Ve skalnaté části parku nad Botičem je velké alpinium (cca 3ha).


Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.