• Menu
  • Menu

DĚD

Romantická rozhledna u Berouna – DĚD

Náš výlet na Děd jsme odstartovali u vlakového nádraží v Berouně. Oproti výletu  na Říp, kdy bylo téměř jarní počasí, byl 27. prosinec pěkně zakaboněnej den.  Náš tým čítal 3 lidi. Já, Majda a Petr. Vyšli jsme po červené značce a na vrchol to bylo asi 4,5 km. Šli jsme stezkou s romantickým názvem Talichova stezka. Je to turistická naučná stezka pojmenovaná stejně jako zdejší údolí po významném českém a světovém dirigentovi Václavu Talichovi, který tu v klidu lesního zátiší čerpal nové síly a inspiraci k další umělecké činnosti. Ze své vily v Brdatkách , jak se tento přírodní kout severně od Berouna nazývá, se často vydával na vycházky do okolí . Trasa stezky vede místy, která Talich pravidelně a rád navštěvoval. Talichova stezka je dlouhá asi pět kilometrů, prochází údolím Brdatek po úbočí kopce Ostrého (377 m.n.m.) na Zdejcinu, odtud pokračuje na vrchol Dědu (492 m.n.m.) a po jeho hřebenu až ke kapličce U Studánky. Trasa je vedena po dobře schůdných, většinou lesních cestách a má 11 zastávek s informačními panely. Roku 1723 se U studánky  údajně událo několik zázraků. Vodě ve studánce začala být připisována léčivá moc a již roku 1724 zde nechal berounský děkan Jiří Procházka postavit poutní kapli. Stoupající zájem věřících o léčivou studánku přinesl zřízení křížové cesty a v letech 1733–86 u kapličky udržovalo a ochraňovalo několik poustevníků. V letech 1786 a 1787 byla kaple i poustevny reformami Josefa II. zrušeny. Později byla kaple obnovena a roku 1893 novogoticky přestavěna podle projektu známého architekta Josefa Mockera. To však byla již labutí píseň, věhlas studánky i kaple upadal a procesí se přestala konat.

výhled z rozhledny DĚD
výhled z rozhledny DĚD

DĚD – rozhledna s cimbuřím

Zalesněný vrch (492) m 3 km západně od Berouna při značené turistické cestě , naleziště zkamenělin ( hlavně trilobitů, ostnokožců a ramenonožců). V r. 1893 tady odbor KČT (Klub českých turistů) v Berouně společně s městským okrašlovacím spolkem vybudoval z bílých králodvorských cihel 12 m vysokou vyhlídkovou věž s cimbuřím. Na stavbu bylo požito 25 000 královedvorských cihel. Rozhledna (výhled částečně omezují okolní vzrostlé stromy) je volně přístupná , na vyhlídku vystoupáte po 56 schodech. Jediná škoda je, že z rozhledny je kvůli vzrostlým stromům, omezený výhled. To při jejím otevření se turisté mohli kochat úžasnými výhledy, kdy při dobrém počasí bylo vidět až na Říp i Milešovku.

Cesta byla příjemná, lidí bylo opravdu poskrovnu . Na vrcholu jsme potkali celkem 5 lidí. Dolů měníme červenou turistickou značku za modrou a vracíme se kolem pěkného kostelíka Zvěstování P. Marie

Black Dogs  Beroun
Black Dogs Beroun

Zmrzlí a utahaní zastavujeme  v Black Dog baru a zakončujeme parádní výlet skvělým hamburgrem s hranolkama . Mńam.

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *