• Menu
  • Menu

Rakousko – přehrada Presceny Klause

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Rakousko – přehrada Presceny Klause

Na řece Salze

Ti, co přijeli řeku  Salzu  splouvat na kajacích  nebo lodích, či raftech často ani nevědí, co vše zajímavého a krásného kolem řeky je. Když pominu nádhernou přírodu a hory jsou to také přehrady, mosty i malebné vesničky a městečka.

Vyrážíme z Widalpenu

Prescenyklause

Dnes jede partička Zažij vodu splout právě jednu z částí řeky, která se nachází blízko obce  Weichselboden, kousek pod přehradou Prescenyklause. Na parkovišti je rušno, vodákům to chvíli bude trvat než se připraví. K přehradě je to pár minut chůze a tak vyrážím. Počasí nic moc, ale hlavně, že neprší.

přehrada pod přehradou Prescenyklause

Řeka Salza už od středověku sloužila pro jako vodní tok pro splavení těženého dřeva.  Nádherná stará přehrada Prescenyklause,  se zdí postavenou mezi dvěma masivními skalami.  Přehrada byla schopná akumulovat tok v délce 1,2 km při maximální hloubce vody 7,25 m. Délka zdi je 47,5 m. Přehrada má tři průtočné otvory, dva se používaly k regulaci pro rafting.

přehrada pod přehradou Prescenyklause

Přehrada byla postavena v letech 1841-1848, na místě starého  zchátralého dřevěného domu z roku 1926. Byla velmi důležitou částí ekonomiky této oblasti, díky přehradě bylo možné splavovat šetrněji i delší kmeny. V letech 1926 – 1928 a  v roce 1951  zde byly provedeny rozsáhlé rekonstrukce. V roce 1954 byla provoz přerušen.

přehrada pod přehradou Prescenyklause

V letech 1985 – 1987 byl provoz  znovu  obnoven a převeden na novou elektrárnu v Mariazellu. Za tímto účelem byla stávající přehrada zrekonstruována a vyztužena a tunel byl prokopán skálou vedle zdi. Voda zachycená v nádrži teče tímto skalním tunelem a pohánějí  ji dvě Voithovy turbíny, které produkují elektřinu. Celá elektrárna je pod zemí a proto ji není vidět. Elektrárna je řízena centrálou v Mariazellu. Díky této rekonstrukci bylo možné, jako jedinou původní přehradu, zachovat.

přehradapřehrada pod přehradou Prescenyklause pod přehradou Prescenyklause

Dnes je Prescenyklause  díky důkladné  opravě v původní podobě. Je ve vlastnictví města Vídně, malou elektrárnu provozuje Stadtbetriebe Mariazell G.m.b.H.

Zažij vodu – vyplouváme

Prescenyklause se nachází v Národním parku Steirische Eisenwurzen, od roku 1974 je přehrada zapsána jako národní památka dřevařství.

Vracím se právě včas, vodáci už scházejí k řece. V tu chvíli začne lejt.

Zažij vodu – vyplouváme

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *