• Menu
  • Menu

ROKOLE – mariánské poutní místo

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » ROKOLE – mariánské poutní místo

ROKOLE.

Nad levým břehem Olešenky a o a něco více než kilometr od  Nového Hrádku se nachází známé mariánské poutní místo. ROKOLE. Obnovená a přestavěná (r.1859)   zřejmě barokní kaple   stojící v trochu zalesněném terénu nad „zázračným“ pramenem. Z roku 1859 také pochází obraz P. Marie Sokolské od malíře Klemente . Proti kapli stojí dřevěná Loreta se zastřešeným ochozem a před ní mariánská socha (r.1921). V ochozu  jsou umístěny obrazy sedmi bolestí P.Marie od lidového umělce.

Rokole

Vysvěcení  nové svatyně však bylo až v roce 1945.

Svatyně pak byla v r. 1988 opravena a r. 1993 doplněna o sakristii.

Ve spodní části areálu stojí budova bývalého hostince z  r. 1895.

Na druhé straně přes silnicí je 14 zastavení křížové cesty s litinovými reliéfy z roku 1874.Tato cesta prý vznikla na památku mladých milenců , kteří se zde z nešťastné lásky zastřelili.

Nad poutním areálem je novodobá kaple z r.1997. (kopie původní kapličky v Schonstattu). Je zde i moderní provinční dům Mariiných sester, kde žijí většinou starší řeholnice , které o  Rokoli pečují. Centrum schonstattského hnutí ČR je zde již od roku 1929.

14 zastavení křížové cesty

Zázračná prohlédnutí

… jednou prý kráčel lesník z Nového Hrádku kolem říčky Olešenkya spatřil, jak do studánky v lese spadl slepý pták. Za několik vteřin ale znovu vzlétl – již zjěvně zdravý – vzhůru do oblak.Lesník nad tím zázrakem užasl a hned  si vzpomněl na svého slepého synka, nabral vodu z pramene, odnesl ji domů a vymyl chlapci oči. Zázrak se opakoval, syn prohlédl. Vděčný muž pak u studánky postavil kapličku, do níž zavěsil obraz P. Marie. Tak nezrodilo poutní místo ROKOLE, jehož název je údajně od slova „ rokle“….

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *