• Menu
  • Menu

Rozhledna Háj /německy Heinberg/

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Karlovarský kraj » Rozhledna Háj /německy Heinberg/

Háj – nejzápadněji položená vyhlídka v České republice

HájNejvyšší část (758m) české části Smrčin. Vrch se nachází asi 1,5 km od středu Aše. Roku 1861 jej od Zedtwizů za 6000 zlatých koupilo město Aš.  Ašští nadšenci v čele s Jiřím Ungerem na původně holém a nevzhledném kopci vybudovali odpočinkovou zónu s lesním parkem, který se stal chloubou Ašska. Háj je oblíbeným výletním místem.

Rozhledna Háj u Aśe
Rozhledna Háj u Aśe

Bismarckova věž

V červnu 1902 byla na skalním suku  na vrcholu otevřena 34 m vysoká kamenná rozhledna, pojmenovaná po německém říšském kancléři Ottovi von Bismarckovi. Dnes je rozhledna dominantou městského panoramatu. Velmi zajímavou rozhlednu, která patří k nejhezčím u nás, projektoval drážďanský architekt Wilhelm Kreis. Jeho návrh získal na umělecké výstavě v Drážďanech v r. 1901 zlatou medaili.

Rozhledna Háj

Rozhledna je čtyřboká, s nárožními opěrákya výrazně užším nejvyšším válcovým patrem, obklopeným vyhlídkovým ochozem, vybudovaná ze žuly. Některé kvádry vážily až 2,5 tuny a bylo použito 666 m3 kamene. Nejvýše položená plošina pro výhled je ve výšce 25 m a vyjdete sem po 122 schodech. Výhled odtud je na celý Ašský výběžek, dominantní horu Dyleň s vysílačem v Českém lese, na krušnohorský Klínovec, na čás Karlovarska, Doupovské hory, Slavkovský les i do sousedního Německa. Při skvělé viditelnosti možná uvidíte i Alpy. Místní lidé razí heslo: „Kdo denně vystoupí na Háj, dožije se 90 let „ .

 U rozhledny stojí turistická chata /restaurace/.

Otevírací doba rozhledny

Otevřena v období: 1. 4. – 31. 10.  denně  Po – Ne: 9:00 – 17:00, v letních měsících do 19:00

Háj

Osada v údolí Kosího potoka na okraji rozlehlého lesa v bývalém hraničním pásupod horou Dyleň v Českém lese 2,5 km jz. od vsi Vysoká.

pozn: část textu použit z Velké turistické encyklopedie – Karlovarský kraj

petr karlicek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *