• Menu
  • Menu

Lesní hrobka prince Sigismunda Schönburg – Waldenburga

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Karlovarský kraj » Lesní hrobka prince Sigismunda Schönburg – Waldenburga

Kladská – hrobka uprostřed přírody

Princ Sigismund byl znám svou láskou k zvěři. Za jeho života se Kladská stala centrem turistiky a myslivosti, vznikl zde druhý největší lovecký revír v Čechách. JUDr. Otto Sigismund Schönburg – Waldenburg vášnívě miloval přírodu, myslivost i chov zvěře. Panství Kladská zdědil po svém otci Otto Friedrichu Schönburgovi – Waldenburgovi, který jej založil. Pozemky koupil v roce 1873 od vlastníka c&k. montánní lesy Horní Slavkov.

Otto Sigismund Schönburg – Waldenburg

Otto Sigismund Schönburg – Waldenburg se narodil 8. dubna 1866 ve Waldenburgu a zemřel 11. listopadu 1936 na Kladské. Ve svých 53. letech se oženil s herečkou a zpěvačkou z postupimské dvorní opery Emilií Friederika Handschke (1876 – 1964), kterou si místní zaměstnanci, stejně jako knížete Otto Sigismunda, velmi oblíbili.

Otto Sigismund Schönburg – Waldenburg a Emilie Friederika Handschke
Otto Sigismund Schönburg – Waldenburg a Emilie Friederika Handschke

Medvědi na zámku v Českém Krumlově

Roku 1907 daroval Adolfu Josefovi ze Schwarzenbergu dva medvědy, Ruschiho a Ajaxe, kteří se posléze stali atrakcí hradního příkopu na zámku v Českém Krumlově.

Legenda o bílém jelenovi

Ke smrti prince Sigismunda se váže legenda o bílém jelenovi. Kdo jej uloví, ten podle myslivecké pověsti do roka zemře. Na základě svého přání byl Otto Sigismund pohřben zde, u svého zámečku uprostřed milovaných lesů na Kladské, aby odsud i po smrti měl rozhled přes svá oblíbená místa.

Lesní hrobka

Pohřeb oblíbeného  prince byl velkolepý. Podél cesty tvořili čestnou stráž hasiči místního sboru. V průvodu mířícím k lesní hrobce nad zámečkem jej doprovodilo mnoho známých a přátel z celého okolí. Rakev s tělem nesli myslivci jeho polesí, kteří se v nesení rakve střídali. Hrobka se nachází na vyvýšenině nad zámečkem, na úpatí vrchu Lysina.

Lesní hrobka prince Sigismunda Schönburga - Waldenburga
Lesní hrobka prince Sigismunda Schönburga – Waldenburga

Pokusy o vyloupení hrobky
Několikrát  došlo násilnému otevření a pokusu o vyloupení hrobky. Nejprve americkými vojáky během osvobozování v roce 1945, kdy jej otevřela skupina černochů, následně také českými vojáky, kteří dovnitř pronikli během existence VVT. Ani v jednom případě však narušitelé nic vzácného neobjevili. V hrobce našli jen nabalzamované tělo prince v zelených bačkorách, tak, jak byl do hrobky vložen. Nakonec byla hrobka zabetonována, aby se předešlo další nájezdům vandalů a znesvěcování hrobu.Hraběnka Schönburg – Waldenburgová zůstala na zámečku do konce roku 1945, kdy byla zajata Američany. Jakmile se přiblížil termín, kdy měli dle vzájemných dohod Američané z prostoru odejít a pásmo přenechat Sovětské armádě, v panické hrůze před sovětskými vojáky utekla společně s mnoha dalšími místními lidmi do americké okupační zóny a později se natrvalo přestěhovala do Německa. Zemřela ve věku 88 let v roce 1964 v německém Überlingenu u Bodamského jezera. Svého muže přežila o 28 let. Pověst o podivném úmrtí knížete údajně zaujala pozornost sochaře Antonína Kalvodu, který v roce 1964 vytvořil velkou sochu bronzového jelena v životní velikosti nazvanou „Umírající jelen“. Socha byla umístěna u silnice před zámeček a stala se dominantou místa. Zda ji skutečně vytvořil na základě pověsti, však není nikde doloženo. Každého pozorovatele zaujme podivná barva sochy. Dle vyprávění ji získala poté, co o ni umělci během vypalování rozbíjeli láhve s pivem. /část textu z webu slavkovsky-les.cz/.

zámeček Kladská
zámeček Kladská

Výlety na Kladské

Do Kladské se jezdí za krásnou přírodou a turistikou. Naučná stezka Kladská vás provede tím nejzajímavějším. Navštívit můžete i zdejší muzeum – Dům přírody. Kladská je asi 7 km od Mariánských Lázní.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *