• Menu
  • Menu

Rožmitál pod Třemšínem

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Rožmitál pod Třemšínem

Rybova Česká mše vánoční

Městská památková zóna leží v pramenné oblasti říčky Vlčavy asi 14 km od Příbrami. Uprostřed brdských lesů založil Oldřich z Buzic kolem roku 1250 hrad a začal používat přídomek z Rožmitálu. Renesanční zámek ze 16. století  stojí na místě hradu ze 13. století. Z původního hradu se zachovala hranolová gotická věž s arkýři na třech stranách.

rozmital-pod-tremsinem-21

Barokní kostel

Kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1729-32 byl obnoven dle plánů Josefa Fanty v letech 1904-1905. Na náměstí je Brdský památník – Městské muzeum s pamětní síní Jana Ryby a síní slavných rodáků(Václav Hudeček), expozice se dále zaměřuje na dovednosti rožmitálských občanů. Galerie pod zámkem je přístupná celoročně.

Rožmitál pod Třemšínem
Rožmitál pod Třemšínem

Jakub Jan Ryba

Obrozenecký skladatel učil na zdejší škole. Složil na 1400 skladeb, z nichž Česká mše vánoční patří k nejznámějším. Ryba byl kantrorem, který se snažil uplatňovat netradiční metody výchovy. Narážel často na spousty nepochopení a ústrků. Měl 13 dětí /7 z nich přežilo/ a nevěděl jak je uživit.

Rožmitál pod Třemšínem
Rožmitál pod Třemšínem

Osobnosti Rožmitálu pod Třemšínem

V Rožmitále pod Třemšínem se narodili herec a pedagog Miloš Nedbal a houslový virtuóz Václav Hudeček. Pamětní desky připomínají spisovatele Rudolfa Richarda Hofmeistera. Na faře býval farářem kronikář Václav Hájek z Libočan, na zdejší faře sloužil 6 let i dnešní arcibiskup a kardinál český Miroslav Vlk.

Rožmitál pod Třemšínem
Rožmitál pod Třemšínem

Výlety

Od Podzámeckého rybníka se dostanete po červené značce přes Hutě pod Třemšínem po takzvané Knížecí cestě k rozcestí Kobylí hlava, kde o pár metrů výše najdete malebnou studánku. Odtud pokračujete kolem Třemšínské boudy až na vrch Třemšín, kde vás čeká dřevěná volně přístupná rozhledna a barokní kaplička. Z Třemšína se můžete vrátit ke studánce a po modré značce pokračovat krásnou brdskou přírodou po takzvané Husí cestě pod Třemešným vrchem k rozcestí se žlutou značkou (Štadruž). Po žluté značce se pomalu budete vracet k Rožmitálu. Po cestě si nad Voltuší nezapomeňte prohlédnout kamennou mohylu J. J.Ryby. Po procházce obcí Voltuš již uvidíte opět rožmitálské střechy a Rožmitál vás také po několika desítkách minut opět přivítá.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *