• Menu
  • Menu

Maramureš – sedmidenní chůze v mokrých pohorkách

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rumunsko » Maramureš – sedmidenní chůze v mokrých pohorkách

Maramureš je nejsevernějším pohořím rumunských Karpat. Jeho nejvyšším vrcholem je s výškou 1962 m hora Farcaul. Po předchozí zkušenosti z prosluněných rumunských hor jsme se rozhodli sem vrátit. Nakonec Rumunsko je pro nás ještě stále poměrně levnou destinací, která může nabídnout neopakovatelné zážitky z místní přírody. Proto je tak atraktivní hlavně pro mladé – studenty, kteří mají obecně o prázdninách hodně času, ale málo peněz.

Maramureš, Rumunsko

Vyjeli jsme hned na začátku prázdnin- v červenci. Po předchozí zkušenosti jsme si toho s sebou moc nevzali. Chtěli jsme si hory užít, jak se říká, nelehko. A tak jsme konečně po nekonečné cestě přes Rumunsko dojeli, dostopovali a došli do hor. Byla už noc, když jsme první den postavili náš stan bez podlážky. Druhý dne ráno nás probudil déšť, který bubnoval na náš stan. Déšť- takové slovo jsme z minulého roku neznali. Začala jsem proklínat nápad vzít ze stanu jen tropiko a suchý vnitřek nechat doma. A tak jsme za mrholení a občasného deště vyrazili směr hřeben. Nakonec, vždycky může být hůř. Po prvním dni jsme všichni do jednoho měli mokré pohorky. Nic nepomohl goretex, vosky a kůže, ze které se naše boty skládaly. Posledním hřebíčkem do rakve byl pochod přes úplně vlhkou louku s vysokou travou. „Tak jo, potřebujeme vodu.“ Kolem nás plynula mlžná oblaka, déšť neustával. Jirka vytáhl GPS navigaci, abychom zjistili, jestli je někde v okolí pramen. Měli jsme štěstí, pramen byl hned pár výškových metrů pod námi. „Hele, ta GPS je asi nějaká zmatená, ukazuje 4°C nad nulou“ oznámil nám. No, nejdřív jsme mu nechtěli věřit, protože v mikinách a funkčním prádle, navíc při chůzi do kopce s batohem na zádech se zdálo, že je poměrně teplo. Až když jsme se zastavili a začali nabírat ledovou vodu, došlo nám, že je opravdu zima.

Maramureš, Rumunsko

Postavili jsme stany bez vnitřního dílu do mokré trávy. Jediné štěstí, že jsem měla pončo-pláštěnku, kterou jsem rozložila na místa, kam jsme následně dali naše batohy. Rozhodli jsme se, že si uvaříme čaj, nebo nějaké teplé jídlo, abychom se alespoň trochu zahřáli. A pak přišla další rána. Náš benzínový vařič přestal fungovat. Sakra! Co je to za výlet?!

Maramureš, Rumunsko

Druhý den jsme vyrazili dál. Šli jsme mlžnými opary, takže jsme vůbec netušili, kde se zhruba nacházíme. Na přítomnost hor poukazovala jen místní flóra a kameny s lišejníky. Jen občas je nám stalo, že jsme uviděli celý hřeben. Do údolí se nám pohled ovšem nikdy neotevřel.  Šli jsme tímto stylem několik dní, a protože jsme byli lační po slunečních paprscích, které by mohli alespoň trochu vysušit naše mokré pohorky, slunce jsme si představovali všude. Postupem času se z našich nadšených volání: „Hele, vidím sluníčko-támhle.“ (Slunce samozřejmě nikde.) Stal největší vtip celého týdne. Na konci jsme si už některé slova jako slunce, teplo a výhled zakázali říkat, protože to značně deprimovalo celou skupinu.

Maramureš, Rumunsko

Konečně nastal den, kdy jsme měli sejít dolů- do údolí. A hádejte co: najednou se kolem nás rozprostřelo slunce. Když jsme se ale podívali za nás, celý hřeben byl zahalen mlhou. Deprese, která se prohloubila, když jsme konečně došli do jednoho z místních městeček a zjistili, že zde po celou dobu vládlo překrásné slunečné počasí, nebrala konce. „To víte, červenec, ten je v počasí vždycky nejistý. Příště přijeďte v srpnu.“ oznámili nám v místní turistické kanceláři.

Jedno plus to ovšem mělo. Konečně jsem si přestala připadat jako panička a zakusila sílu hor. Nakonec jak stále říkám, vždycky může být i hůř.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *