• Menu
  • Menu
Přírodní rezervace delle Zingaro

Riserva Naturale dello Zingaro

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Riserva Naturale dello Zingaro

Sicílie -Riserva Naturale dello Zingaro.

I přesto, že se po ostrově hromadí nelegální skládky a odpady se vyhazují jednoduše z okénka jedoucího auta, je na Sicílii v současné době vyhlášeno více než 20 přírodních rezervací a chráněných oblastí. Ne, ekologie zde opravdu nehraje prim, tak jako například v Jižním Tyrolsku – v severní oblasti Itálie. První chráněné území zde vzniklo až v roce 1981 (!) a to ještě s údajným svolením mafie. Jedná se o Přírodní rezervaci Zingaro (Riserva Naturale dello Zingaro), která se nachází na severozápadě ostrova.

Přírodní rezervace delle Zingaro
Přírodní rezervace delle Zingaro

Hlavním důvodem pro vytvoření přírodní rezervace je místní druhová pestrost. Nachází se zde více než 7 tisíc rostlinných druhů(!). Z toho je 20 druhů endemických (rostliny rostoucí pouze na tomto místě). Žije zde i mnoho zvířat. Na každém kroku narazíte například na různobarevné ještěrky, které mají délku až 40 cm. Pokud budete mít štěstí, přes cestu se vám přeplazí i nějaký z místních druhů hadů. My jsme to štěstí měli dokonce 2x, a tak jsme se rozhodli dodržovat místní pravidla a chodili pouze po značených a prošlapaných cestách.

Pokud máte alespoň pár volných hodin, neváhejte a chráněné území navštivte! Do rezervace se dostanete buď z jihu –přes malé rybářské městečko Scopello nebo ze severu z městečka San Vito Lo Capo. První možnost je údajně jednodušší a i časově méně náročná, a tak jsme ji na naší cestě využili i my. Dobré značení vás dopraví až na turistické parkoviště, jehož součástí je i vstupní brána, u které zaplatíte spíše symbolický vstupní poplatek (studenti a děti 2 eura, dospělí 3 eura). Připravte se, že anglicky se zde příliš nepopovídáte.

Přírodní rezervace delle Zingaro
Přírodní rezervace delle Zingaro

Rezervaci můžete využít k procházkám po skalnatém pobřeží nebo k odpočinku u několika překrásných oblázkových pláží, kde se můžete vykoupat v tyrkysové průzračné vodě. Pláže se nachází v malých zálivech, ke kterým sestoupáte po vymodelovaných schodech. Hlavní turistická trasa kopíruje pobřeží. Původně fungovala jako spojnice mezi městy Scopello a San Vito Lo Capo, po které muly dopravovaly různé zásoby a produkty určené k obchodu. Současná turistická trasa je dlouhá 7 km a procházka jedním směrem trvá přibližně 3 hodiny.(Veškeré informace i s mapou dostanete u vstupní brány- pokud se domluvíte italsky 🙂 .) Na cestě není žádné občerstvení ani restaurace, a proto si s sebou na cestu nezapomeňte přibalit dostatečné zásoby vody a svačinu dle potřeby.

Přírodní rezervace delle Zingaro
Přírodní rezervace delle Zingaro

Rezervace má rozlohu celkem 1650 ha, a tak kromě této trasy, která vede přímo po pobřeží, můžete navštívit i několik tras vedoucích dál od pobřeží. Ani tyto cesty vás nebudou nudit. Kromě většího soukromí při vašem putování (během velkých prázdnin je stezka u pobřeží zahlcená turisty), můžete cestou narazit na přírodní jeskyni nebo navštívit nejvyšší bod rezervace- Monte Speciale (913 m n. m.).

Ať už na vaší návštěvě zvolíte jakoukoli turistickou trasu, z rezervace budete tak jako tak nadšeni. Je zde totiž opravdu krásně. A tak se připravte, že předem naplánovaný časový rozpis dodržíte jen stěží. Ne-li vůbec.

PS: Za dobrého počasí můžete v mlžném oparu vidět i Etnu(!), která se nachází na druhé straně ostrova více než sto kilometrů odtud.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.