• Menu
  • Menu

Siena

Ve městě , kde se koná tradiční dostih PALIO

Do Sieny jedu opět vlakem. Cesta je příjemná a trvá jen něco přes hodinu. Raději si kupuji mapu, nerada bych se tu zamotala v malebných uličkách. Siena zapsána na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Město bylo založeno jako římská kolonie Augustus a stává jedním z hlavních měst Evropy v 12. a 13. století. Siena je známá pro své Palio , velkolepou festivalovou událost, které se koná na hlavním náměstí dvakrát ročně. Známé je především náměstí Piazza del Campo. Po obvodu tohoto náměstí každým rokem vede trasa tradičního dostihu, zvaného Palio, při kterém spolu soupeří jezdci z jednotlivých čtvrtí města. Čtvrť, která vyhraje, má poté právo uspořádat bujarý večírek ve čtvrti, která dostih prohrála, a to bez jakýchkoliv postihů. Tato tradice se udržela od 13. století.

Siena
Siena

Il Campo (Piazza del Campo) je prakticky v centru starého města a kolem jeho obvodu najdete mnoho kaváren a restaurací. Toto náměstí bylo dokončeno v roce 1349

V okolí Il Campo je Fonde GaiaPalazzo Publicco s 97metrovou zvonicí, Torre del Mangia, Palazzo ještě stále sloužící radnice.

Prohlídku katedrály jsem si nenechala ujít, jedná se o úžasný zážitek. Platí se tu sice docela drahé vstupné, ale nejsou to vyhozené peníze.

Katedrála Duomo di Siena byla původně navržena a dokončena mezi lety 1215 a 1263 na místě starší stavby. Má tvar latinského kříže s kupolí a zvonicí. Přeprava stavebního materiálu, včetně černého a bílého mramoru, začala v roce 1226. Exteriéyu a interiéry katedrály mají vynikající výzdobu – střídání pruhy této bílé a téměř černé – nazelenalá mramor. Má se za to, že černé a bílé barvy symbolizují černé a bílé koně legendárních zakladatelů města – Senius a Aschius.

Vedle katedrály v 1313 byla postavena téměř 77 m vysoká zvonice – ohromující struktury v románském stylu.

V roce 1339 byly zahájeny další práce. Výstavba obří hlavní části katedrály, což zvýšilo katedrálo více než dvakrát. Katedrála Siena je postaven v toskánsko- románském stylu, s mnoha detaily a ornamenty v gotickém slohu. Katedrala je zakončena pozlacenou lucernou, která byla provedena podle Gian Lorenzo Bernini v podobě Slunce. Seznam uměleckých hodnot v katedrále Siena je velmi dlouhý – zde se nacházejí díla takových mistrů jako Donatelli, Bernini, Michelangelo, Martini a mnoha skvělých umělců. Katedrála Siena má jedny z nejkrásnějších fasád na světě. Nejkrásnější je západní fasáda – hlavní vchod do chrámu se třemi portály.

Práce na této fasádě začala kolem 1284 a vedl ji Giovanni Pisano až do r.1296. Práce pokračovaly podle Camino de Crescentino. V roce 1317 byly práce zastaveny a větší pozornost byla věnována východní fasádě. Západní průčelí s největší pravděpodobností byla dokončena v roce 1360 až 1370. Fascinující mozaiky na třech štítech katedrály byly vyrobeny v Benátkách v roce 1878. Bronzové dveře, ozdobený nahradila dřevěné dveře . Mozaiková podlaha z mramoru je jednou z nejkrásnějších v Itálii.

Siena
Siena

V přilehlé části katedrály je Piccolomini knihovna, kde je uložena bohatá sbírka iluminovaných knih. Knihovna je zdobena krásným, barevnými freskami Pinturicchia. Piccolomini knihovna byla postavena v roce 1492 a je vyzdobena malbami.

Zašla jsem si na oběd do  restaurace Permalico, měla jsem zde fantastický salát, rybu a víno. Pivo je tu nekřesťansky předražené. Interiér je středověký, jedná se o nejstarší fungující hospodu v Sieně. U nádraží jsem si dala kávičku a jela zpět do Pisy.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *