• Menu
  • Menu

Řím, pár tipů na cestu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Řím, pár tipů na cestu

Všechny cesty vedou do Říma

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, a tak i mě ta moje musela, chtě nechtě jednou přivést do tohoto „Města měst“, které už několik tisíciletí překonává útrapy lidských rozmarů a neúnavně se rozšiřuje okolo řeky Tiber.

Nejlepší čas na návštěvu je údajně období na jaře nebo na podzim. V létě je v dlážděném městě takové vedro, že se zde nedá vydržet. Dokladem tohoto je i fakt, že během srpna nastane ve městě čas prázdnin, kdy jeho obyvatelé hromadně opouští byty ve vyprahlých ulicích a odjíždí pryč. Dokonce i některé pamětihodnosti jsou během srpna pro veřejnost uzavřené. Nakonec, kdo by chtěl jet na dovolenou do sluncem rozpáleného města, kde se nedá dýchat?

My jsme do Říma vyrazili v červnu po mých státnicích. Vůbec jsem nečekala, že by nemělo být jinak než teplo a slunečno, jenže ejhle. Přiletěli jsme přesně ve chvíli, kdy ve městě končilo několikatýdenní období nadprůměrných teplot, během kterých lidé kolabovali a prosili oblohu, aby se aspoň na chvíli zatáhla. A ta se nakonec zatáhla. Přesně jeden den po našem příletu nám začalo pršet a bouřky, které do města přišly snad kvůli nahromaděnému teplu, Řím neopustily po celou dobu našeho pobytu.

Roma
Roma

Z Prahy se do Říma dostanete letadlem už za pár stovek. Z letiště v Římě – Fiumicino jezdí co půlhodinu levné autobusy do centra. Cesta ale trvá déle než jednu hodinu (záleží na dopravní situaci v centru). Pokud nechcete čekat na autobus, nebo máte raději vlaky, můžete jet i místní rychlodráhou, která vás do centra dopraví za 30 minut. Nechybí samozřejmě ani několik společností poskytující na letišti taxy služby, to mi ale přišlo zcela zbytečné plýtvání penězi.

K jízdě do centra, kde jsme měli zamluvený pokoj pro dvě osoby, jsme nakonec zvolili autobus a u řidiče si rovnou koupili i lístek na zpáteční cestu. V centru jsme pak vzali naše příruční zavazadla a šli hledat zamluvený hostel.

Pokud potřebujete najít levnější ubytování, ať už jedete kamkoli, nejlepší (mnou osvědčená cesta) je do Google vyhledávače napsat: „The cheapest accommodation in Rome“ a většinou vám vyhledávač opravdu vyvrhne mnoho různých levnějších variant na ubytování. Chce to trochu času, trochu angličtiny, nebo (v tomto případě) italštiny a už bydlíte. Během hledání levného ubytování v Římě jsem se poprvé v životě neorientovala podle ceny za pokoj. Pokyn od mého přítele, který v Římě prožil 4 léta svého dospívajícího období, zněl totiž jasně: „Potřebujeme pokoj pro dva. Chci se vyspat.“ I tak jsem ale nakonec našla příjemné ubytování s výhledem na Vatikán a snídaní v ceně.

Pokud se budete snažit cestovat nalehko, určitě si do Říma nemusíte balit nic víc než šaty, žabky a sluneční brýle. Většinu dní je tady opravdu vedro. O doplnění pitného režimu se pak postará jedna z tisíců různých kašen, které zde ve dne v noci chrlí čerstvou vodu. Je tedy nesmysl s sebou tahat větší nádobu na vodu, která by vás během dne akorát tížila v kabelce.

A když vám zrovna bude pršet, můžete si potřebnou výbavičku dokoupit v jednom z mnoha místních módních obchodů. Řím totiž kromě památek, umění, turistů a skvělého jídla žije samozřejmě i módou, která je zde prezentovaná nejenom v obchodech, ale hlavně na tělech stylových Italů a Italek.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *