• Menu
  • Menu

Skalní hrad VALEČOV

My jsme hrad navštívily v loňském roce. Doufejme, že hodně brzy budeme moci hrad navštívit všichni!

Hrad Valečov

Skalní hrad Valečov patří do skupiny objektů založených na přírodním pískovcovém podloží. První zmínka o majitelích pochází z let 1316-1318. V tomto období se vladykové Valečovští podíleli na útocích proti panu Voku z Rotštejna. Na počátku husitských válek se bratři Valečovští – Bernard a Bartoš, přiklánějí na stranu Žižkovu. V roce 1420 dobývají spolu s Orebity sousední klášter v Hradišti nad Jizerou. Zmocňují se rovněž části rozsáhlého majetku. 30. března 1422 obdrželi Valečovští dopis od vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Jsou zváni na poradu před dalšími taženími a vybízeni k důvěře v Ducha svatého: psáno česky.

Hrad Valečov

Od roku 1430 vládne na Valečově vdova po Bartošovi, Machna se svými dětmi. Nejvýznamnějším členem rodiny byl Vaněk – Václav. V roce 1452 je jmenován nejvyšším podkomořím (správcem) královských měst a působí na dvoře Jiřího z Poděbrad.

Hrad Valečov

Pohromou pro hrad se stal r. 1439, kdy se ho zradou zmocnil Jindřich z Vantenberka a na Děčíně. Hrad dobyl, vypálil, paní Machnu i s dětmi odvlekl na hrad Děčín, kde je věznil až do roku 1441. V tomto roce paní Machna pod nátlakem přenechala Jindřichovi hrad i s panstvím. Hrad byl v té době z velké části pouze dřevěný. Při dobývání vznikl požár, jehož stopy jsou dodnes patrné na povrchu skalního podloží.

Hrad Valečov

Hradní jádro bylo založeno čtyřech skalách. Na prvních třech, kde se nyní nacházíme, byl vybudován starý palác. Budovy byly pouze dřevěné, přistavěné k vnitřní straně obvodové hradby. Pukliny mezi skalami byly rozšířeny a zde nahoře vytvořeny zaklenuté sklípky.

Hrad Valečov

Hrad Valečov najdete čtyři kilometry na východ od města Mnichovo Hradiště. Valečov leží v nadmořské výšce 330 m přesně nad obcí Boseň, na okraji skalního vrchu Mužský. Z původního středověkého hradu se dochovala jenom zřícenina, která je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Vstupné: dospělí 35 Kč, děti 20 Kč . Noční: dospělí 50 Kč, děti 30 Kč. Sklepy: 10 Kč

Hrad Valečov

 

Provozní doba:

Květen – srpen: denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin,

Duben, září, říjen: sobota, neděle, svátky od 9 do 16 hodin

Možné jsou i noční prohlídky – na objednávku předem. Prohlídky jsou možné samostatně nebo s průvodcem.

skalní byty Valečov

Pod zříceninou hradu Valečov, v obci Boseň, se dá zaparkovat na placeném parkovišti. Je tu i malé občerstvení. Po červené turistické značce se dostanete k zřícenině hradu Valečov. Po zaplacení vstupného jsme dostali tištěnou instrukci o hradu, prohlídku jsme absolvovaly samy. Byly jsme zde hned ráno. Po prohlídce hradu jsme pokračovaly ke skalním bytům, je možno pokračovat ještě dále do osady Bunclava a Zásadka.

Hrad Valečov

Jak se dostanete na hrad Valečov

Pěšky: z Mnichova Hradiště se vypravte po červené turistické trase, délka cesty je okolo pěti kilometrů. Stejnou vzdálenost ujdete z obce Kněžmost, odkud se vydejte po žluté trase. Valečovem prochází Zlatá stezka Českého ráje, pokračující na Klamornu a Drábské světničky. Rovněž tudy vede zelná pěší trasa na Branžež.

Na kole:  z Mnichova Hradiště pojedete na Boseň po silnici a cyklistickou značkou na Kněžmost.

Autem:  na dálnici Mladá Boleslav – Praha odbočíte na Mnichovo Hradiště a dál na Kněžmost a Boseń, kde odbočíte na Zásadku. Přibližně za 500 metrů narazíte na parkoviště pod hradem. K hradu vás čeká 300 metrů pěšky.

Hrad Valečov

Autobus: 1 km v obci Boseň

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *