• Menu
  • Menu

Skryjská jezírka

Na jihozápadním cípu CHKO Křivoklátsko nalezneme krásné místo, vhodné k pohodové procházce v každém ročním období. Naším cílem je přírodní rezervace Jezírka, Zbirožský potok se svými peřejemi a skalnatým kaňonem, a v neposlední řadě takzvaná Skryjská jezírka a Skryjský vodopád.

Skryjská jezírka
Cesta k cíli

Sjíždíme z dálnice na Plzeň na exitu 34. Přes Žebrák a Bzovou pokračujeme po silnici bez označení. A taky podle toho vypadá. Místy je to doslova kančí stezka, ale budiž jí to prominuto. Nabízí nám totiž parádní výhledy na hrady Žebrák a Točník. Přijíždíme až k Podmokelskému mlýnu, kde necháváme auto na přírodním parkovišti. Tady už nás očekává modrá turistická značka, spojující Zbiroh a obec Skryje.

Zbirožský potok
Divočinou k jezírkům

Asi po 400 metrech chůze otevřenou krajinou vstupujeme do lesního porostu a vzápětí se přidává i tok Zbirožského potoka. Máme pocit, že jsme se dostali do úplně jiného světa. Nevíme, čeho si dřív všímat. Krásné scenérie vodního toku, přes který leží až neuvěřitelné množství polámaných stromů a to vše nedotčené lidskou rukou. Zkrátka taková malá divočina. Držíme se sice stále turistické stezky, ale dojem panenské přírody přesto zůstává. Asi po kilometru a půl kochání se přírodou konečně přicházíme ke dvěma Skryjským jezírkům. Naskýtá se nám pohled na malebné zákoutí dvou malých vodních ploch, rozdělených dřevěným můstkem. V obětí skalních stěn sopečného původu, pod vodopádem, nacházíme první cíl naší dnešní výpravy. Když se dost vynadíváme, otočíme se a pohledem spočineme na úplně rozdílnou tvář toku potoka. Druhé jezírko je snadno přístupné a dostat se k němu jde bez většího úsilí. Kolem něj roste jen několik stromů, stačí překonat lávku a několik balvanů, ležících v korytě potoka.

Skryjská jezírka

Vydáváme se teď stejnou cestou zpátky, ale modrá značka pokračuje až do Skryjí. Obce, která nabízí například prohlídku Muzea Joachima Barranda nebo Naučnou stezku Po cestě trilobita. Celá procházka vede přírodní rezervací a je dost obtížně schůdná. V žádném případě není vhodná pro rodinný výlet s kočárkem. Pro cykloturity bych jí také nedoporučoval, i když dvojice cyklistů nás míjela. Silnička ze Žebráku se v zimě neudržuje, tudíž při sněhové pokrývce bude dost obtížně sjízdná.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *