• Menu
  • Menu

Letiště Erpužice – LKER

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Letiště Erpužice – LKER

Rogalo s Ajkou

Je říjnové sobotní ráno. Vstávat se nám nechce, ale sliby se mají plnit. Vyrážíme: Ajka, Sára, Bonie a já. Svačinu máme zabalenou. Počasí vypadá slibně a tak hurá směr Stříbro. Malé letiště nedaleko Stříbra – Erpužice, není zas tak těžké najít. Cesta z Prahy po dálnici nám trvá necelé 2 hodiny.

Letiště Erpužice

Narozeninové létání

Ajka má narozeniny v březnu, ale dárkový poukaz využila až teď. Času není na zbyt a na let rogalem se musela přihlásit 3 týdny dopředu, objednat termín a pak až do posledního okamžiku čekat /večer před lítáním/, kdy vám zatelefonují a potvrdí možnost letu. Důvod je jasný, musí být příznivé počasí.

let rogalem
let rogalem
let rogalem

V 8 hodin jde  skupina asi 7 lidí do letištní budovy. Tady jsou seznámeni s principem létání i bezpečností. Na ploše jsou připraveny dva stroje. Hodina „H“ je tady a učitel létání dává otázku, kdo poletí první. Hlásí se Ajka. Obléká teplé oblečení /Skhoop/, nasazuje helmu, rukavice a usedá do rogala, zamává nám na pozdrav a letí. Bonie málem skočila do rogala také, tak moc se nechtěla s Ajkou rozloučit. Trochu nechápavě zírala do nebe a nešťastně kňučela. Konečně je Ajka zpět a je jasné, že Bonie je k neudržení, když přistávají. Vítání je nekonečné. Let se Ajce líbil, měla trochu strach, jak dopadne přistání, přeci jenom 80 km v hod, když usedáte na zem, není málo.

let rogalem
let rogalem
let rogalem

Loučíme se s letištěm,  a když narozeniny, tak i pěkný výlet. Navštěvujeme město Stříbro, oběd na doporučení v motorestu U Rumcajse. Odtud pak jedeme do Rokycan, kde zastavujeme u  dobřívského hamru  a den končíme pěknou procházkou na zříceninu Lopata.

Vítání Bonie

Rogalo

Skládá se z nosné plochy, to je rogalovo křídlo a podvozku – trojkolky na které sedí posádka a je na ní umístěn motor. Motorový závěsný kluzák /MZK/ se řídí pohyby hrazdou. Přitažením zrychluji a klesám, odtlačením zpomaluji a stoupám, vysunutím do strany zatáčím. Při pojíždění na zemi se řídí předním kolečkem. Rozpětí křídla je 10,2 m. Minimální rychlost je 60 km/hod, maximální je 140 km/hod.

Neveřejné vnitrostátní letiště 

Letiště se nachází jižně od obce Erpužice.

Souřadnice: N49°48´10,00´´ E013°02´17,00´´
Frekvence: RADIO 123,5
Dráha: 11L/29R 11R/29L
Kraj: Plzeňský
Adresa: Letiště Erpužice, 349 01 Erpužice

Letiště Erpužice
Letiště Erpužice

FlyGyro

Firma FlyGyro vznikla v roce 2013 rozšířením letecké školy FH Delta air o kategorii vírníků a motorový paragliding. Navazuje na tradici a zkušenosti původní letecké školy. V oblasti vírníkového létání úzce spolupracuje s firmou Flyway, která je špičkou tohoto leteckého odvětví v České republice.

FlyGyro nabízí v současné době výuku, výcvik a ukázkové předváděcí lety na vlastních strojích a to v oblasti ultralehkých vírníků, ultralehkých letadel, motorových rogal a motorového paraglidingu.

 

Letiště Erpužice
Letiště Erpužice
Letiště Erpužice
Letiště Erpužice
Letiště Erpužice
Letiště Erpužice

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *